Film yapımı

Film Yapımı, Filmaking
Tarafından gönderildi: Leadmatik Dijital Ajans Yorumlar: 0

Film yapımı

Sosyal medyanın bireyleri görünür kılması ile birlikte film nasıl yapılır, film yapmak için neler gereklidir konusuna ilgi de artmıştır. Video içeriklerinin izlenme oranlarının giderek yükselmesi, bireylerin yeteneklerini keşfetmesi ayrıca dijital olanakların zenginleşmesi ile beraber film yapımı gibi konulara rağbet artmaktadır.

Film yapımı, günümüz dijital dünyasında dışardan göründüğü gibi kolay bir iş değildir. Birbiri ile bağlantılı ve profesyonellik isteyen, karmaşık süreçler bütünüdür. Bu süreçler içinde senaryo ne kadar iyi olursa olsun, projenin hayata geçirilmesinde profesyonellik ve teknik desteğin zorunlu olduğu aşamalar vardır.

Film yapımı aşamaları nelerdir?

Film nasıl yapılır, sorusuna yanıt verirken film aşamalarından bahsedilmelidir. Sinema sektörü içinde yatırımcı olmak ya da kendi filmini çekmek isteyen kişiler, film yapım aşamaları konusunu öğrenerek işe başlamalıdır.

Film yapım sürecinde yapım öncesi ve yapım sonrası olarak iki ana süreç devreye girmektedir. Bu iki süreç de birbiri ile ilişkili çeşitli aşamaları kapsamaktadır. Fil yapım aşaması süreçleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Senaryonun ve hedeflerin ortaya koyulduğu film geliştirme aşaması: Bu süreçte film yapımı ile ilgili genel bir şema oluşturulur. Nasıl bir film, kimlerle çekilecek ve ne kadar bir bütçe istemektedir, sorularının yanıtları verilir. Hatta bu noktada hedef kitle ve özelliklerinin de değerlendirilmesi, isabetli olacaktır. Filme sponsor arayışı, finansal kaynakların belirlenmesi de yapım öncesinde planlanmalıdır.
  • Film yapım aşaması yapım öncesi: Bu süreçte filmin oyuncu kadrosuyla anlaşmalar, filmin çekileceği alanlarda saha analizleri yapılmalıdır. Ayrıca çekimlerde kullanılacak donanım, stüdyo, her tür araç gereç, kostüm tasarımları gibi spesifik konularda yapım öncesinde eksiksiz biçimde tamamlanmalıdır. Yapıma dair her şey oluşturulan yönetim ve organizasyon ekibi ile müzakere edilmelidir.
  • Film prodüksiyon, film yapım aşaması: Film yapım hazırlıklarının ardından prodüksiyon işlemlerine geçilir. Filmle ilgili tüm planların hayat bulduğu aşamadır. Görev dağılımları, donanım, mekan ile bütünlüklü bir ekip çalışmasını gerektirir. Ekibin yönetimi ne kadar güçlü ise ortaya konan eser, hedefe o kadar yakın ve kusursuz olacaktır.
  • Filmin prodüksiyon işleminin ardından post prodüksiyon aşamasına geçilir. Film yapımında çekilen görüntüler, teknik işlemlerden geçerek post prodüksiyon sürecinde son halini almaktadır. Ayrıca bu süreçte esere müziği, efektleri, eklenmesi gereken özel görüntüleri ile son hali verilip film kopyalanarak CD gibi ortamlara aktarılır.
  • Filmin somut biçimde üretim aşamaları tamamlandıktan sonra görünür kılınması için gerekenler yapılmalıdır. Dijital dünyada pazarlama olanaklarından yararlanmalı, filmin dijital pazarlaması için stratejiler belirlenmelidir.

Film yapımı sürecinde danışmanlık hizmetleri

Film yapımının oluşturduğu pazar ortamı, rekabet gücünü arttırmış durumdadır. Filmin dikkat çekmesi için çok kaliteli biçimde çekilmiş olması artık yeterli değildir. Günümüzde tüketiciler, kalitenin olduğu kadar güvenin de peşindedir. Ayrıca hızlı yaşayan günümüz insanı, bir film izlemek için uzun araştırmalar yapmamakta; kendisine en iyi biçimde sunulan eserlere odaklanmaktadır. Dolayısıyla da filmin çekim ve yapım kalitesine ek olarak pazarlama stratejileri ile aktif biçimde tanıtımı da önemlidir.

Film yapım süreci, teknik donanım ve altyapı istemektedir. Yapımından filmin çekimine dek süreç ve zaman yönetiminin verimli olması istenir. Bu nedenle bu süreç içinde teknik konulardan yönetim işlerine dek ekiplerin çalışmalarını bir plan dahilinde organize edecek bir desteğe ihtiyaç duyulmaktadır.

Film yapımı danışmanlığı, prodüksiyon danışmanlık faaliyetleri, günümüzde hedef kitlenin nabzını da tutarak yapımcıların işini kolaylaştırır. Ayrıca danışmanlık firmaları, hızlı biçimde gelişmeleri takip ettiğinden film dünyasının rekabet ortamını iyi tanımaktadır. Bu ortamda markayı yada filmi neyin ortaya çıakrtacağı konusunda danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak, her zaman kazandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir