Katarakt Ameliyatı

Katarakt Ameliyatı Nedir?

Katarakt tedavisi, kataraktların çıkarılmasıyla cerrahi olarak geri yüklenebilir. Gözünüzün içinde bulunan bulutlu doğal lens, ameliyat sırasında şeffaf bir yapay lens ile değiştirilecektir. Katarakt ameliyatının kendisi tamamen ağrısızdır. Kataraktları çıkarmak için standart cerrahi prosedür yaklaşık 15 dakika sürer.

Genellikle ayakta yapılan bir ameliyattır ve bir gece hastanede yatmayı gerektirmez. Katarakt ameliyatı, günümüzde mevcut olan en güvenli ve en başarılı cerrahi prosedürlerden biridir. “Katarakt ameliyatı” terimi ilk başta göz korkutucu görünse de, öyle değil. Türkiye Cumhuriyeti’nde her yıl tahminen 500.000 katarakt ameliyatı gerçekleştirilmekte ve bu da hastaları normal görme fonksiyonlarını başarıyla geri kazandırmaktadır.

Kataraktları büyüdükçe veya kötüleştikçe hastalar genellikle katarakt ameliyatına daha sık ihtiyaç duyarlar. Ulusal Sağlık Enstitülerinden elde edilen verilere göre, katarakt 75 ila 79 yaş arasındakilerin yarısından fazlasını ve 80 yaş ve üzeri kişilerin yaklaşık %70’ini etkiliyor (USE). Öte yandan, Katarakt, 50 ila 54 yaş arasındaki kişilerin yalnızca yaklaşık %5’ini etkiler.

Katarakt Ameliyatında Ne Uygulanıyor?

Katarakt ameliyatı sırasında, gözünüzün içindeki puslu doğal mercek cerrahi olarak çıkarılır ve yerine göz içi mercek veya GİL olarak bilinen yapay bir mercek yerleştirilir. Bu, hastaya net ve net bir görüş sağlar. Yapay Göz İçi Lens yardımı ile katarakttan önceki net görüşe yeniden kavuşabilirsiniz.

katarakt ameliyatı

Katarakt ameliyatı sırasında hastanın işlemden dolayı herhangi bir rahatsızlık veya acı çekmemesi için ek önlemler alınır. Hastalar çok rahat olacak hafif bir baskı hissi yaşayacaklardır. Tipik bir modern katarakt prosedürü aşağıdaki aşamalardan oluşur:

  1. Korneanın küçük bir kısmı kesilir.
  2. Yüksek frekanslı ultrasonik dalgalar üreten bir cihaz veya bir lazer, donuk merceği daha küçük parçalara doğru bir şekilde kesmek için kullanılır.
  3. Lensin opak mikroskobik parçaları, emme işlemi kullanılarak gözden özenle çıkarılır.
  4. Parçaları çıkardıktan sonra, cerrah yapay lensi tıpkı doğal lensiniz (iris) gibi dikkatli bir şekilde gözbebeğinin altına ve gözün renkli kısmının önüne yerleştirecektir.
  5. Çoğu durumda kornea kesitindeki yara dikişsiz iyileşir.
  6. Ameliyattan sonra önlem olarak ve gözün sürekli korunmasını sağlamak için gözün üzerine bir siper yerleştirilir.

Her iki gözde de ameliyata ihtiyacınız varsa, katarakt cerrahınız ilk gözün iyileşmesi için ikinci göz ameliyatından önce genellikle bir ila üç hafta bekleyecektir.

Katarakt Ameliyatı için İki Farklı Seçenek

En sık görülen katarakt giderme ameliyatı türü fakoemülsifikasyon veya kısaca fakodur. Fakoemülsifikasyon, lensi küçük parçalara ayırmak için yüksek frekanslı ultrason kullanır. Fako operasyonu nedeniyle ameliyatlar için daha küçük kesiler kullanılır, bu da daha hızlı iyileşme ve daha düşük komplikasyon riski ile sonuçlanır.

Göz İçi Lensler, katarakt ameliyatı sırasında üç yoldan biriyle implante edilebilir:

  • Çoğu durumda, monofokal lensler cerrah için mevcut olan tek seçenektir. Bu lensler ameliyattan sonra gözlük veya okuma gözlüğü kullanımına ihtiyaç duyabilir. Gözlük gerekliyse, göz doktorunuz ameliyattan bir ay sonra size gözlük reçetesi verecektir. Monofokal göz içi lenslerinizden birinin gücünü ayarlayarak monosight ile presbiyopiyi düzeltmek mümkündür.
  • Presbiyoplar uygun ve çok odaklı lensler arasından seçim yapabilir. Bu Göz İçi Lensler ile katarakt tedavisinden sonra, geleneksel mono-fokal lensler yalnızca sınırlı bir görüş alanı sağlayabilir. Bu gözlük camlarıyla daha iyi bir okuma görüşü elde etmek için uzak görüşünüzü feda etmeniz gerekmeyecek.
  • Ekstrakapsüler cerrahi olarak bilinen bir tedavi de bir seçenektir. Cerrah, ultrason kullanarak daha küçük parçalara ayırmak yerine, opak merceğin çekirdeğini tek parça halinde çıkaracaktır. Daha büyük bir kesi gerektiren ekstrakapsüler cerrahiden önce antibiyotik göz damlaları önerilir. Bu katarakt ameliyatı şekli genellikle en sorunlu vakalar için ayrılmıştır.

Lazer veya refraktif katarakt cerrahisi nispeten yeni bir tedavidir. Mevcut kataraktı ultrasonik enerji yerine küçük parçalara ayırmak için bir lazer kullanılır. Lazerler ultrasondan daha az enerji kullandığından daha az risk taşırlar.

Lazer katarakt ameliyatı, nadir durumlarda bireylerin daha iyi görmelerine de yardımcı olabilir. Lazer katarakt ameliyatı genellikle fako katarakt tedavisinden daha pahalıdır. Katarakt cerrahisi brifingi sırasında, cerrahınız, durumunuzun koşullarına göre izlenecek en iyi yaklaşım konusunda size tavsiyede bulunabilecektir.

LASEK / LASIK Göz Ameliyatı konusunu elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. LASEK / LASIK Göz Ameliyatı konusunda aklınıza takılan sorular için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.