Mide Botoksu

Mide botoksu kilo sorunundan şikayetçi olanlar ve yaptırmak isteyenler için büyük araştırma kaynağı haline geldi. Peki bu ameliyat nedir? Bütün ayrıntıları ile…

Mide Botoksu Nedir?

Botulinum toksininin (botoks) mideye uygulanması, midenin belirli bölgelerine Botulinum toksinin enjekte edilmesi şeklindeki endoskopik yönteme dayanan nispeten yeni bir kilo verme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılır ve mide boşalma süresi ertelenir ve hasta iştahını kaybeder.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Kilo vermek isteyen herkes botoks enjeksiyonlarından yararlanabilir. Bu cerrahi bir operasyon değildir. Ancak doğru hastayı seçmek çok önemlidir. BKİ’si 40’ın üzerinde olan ameliyat adayı hastalar mide botoksunun başarısız olduğunu bilmelidir. Şu anda kilo verme ameliyatı için en seçkin adaylar aşırı kilolu ancak tehlikeli derecede obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalardır. Mide botoksu, mide ülseri veya gastritin doğru tedavisinden sonra kullanılabilir.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Var Mı?

Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Endoskopik botoks enjeksiyonu standart bir işlem olduğu için önemli bir yan etki gözlenmemiştir. Kas hastalığı veya botoks alerjisi olan kişiler işlemden kaçınmalıdır.

Mide Botoksu Kilo Vermeye Yarar mı?

mide botoksu

Mide botoksunu mucizevi bir tedavi olarak görmek haksızdır. Kilo vermek için kusursuz bir yöntem yok, mide botoksu bile yok. Mide botoksunun iştahı azalttığı ve kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmesine rağmen, botoks enjeksiyonları istendiği gibi kilo verememe tehlikesiyle karşı karşıya kaldıktan sonra hastalara yüksek karbonhidrat diyeti verilir.

Mide Botoksu Ne Kadar Sürer?

Mide için botoks enjeksiyonları cerrahi bir tedavi değildir. Endoskopik cerrahi tamamen ağızdan yapılır. Eğik çizgi yok. İşlemin tamamlanması ortalama 20 dakika sürer. Terapi boyunca, hastaların uykuya dalmalarına yardımcı olmak için bir anestezi uzmanı bulunur. Hastaneye kabul gerekli değildir. Bir prosedürü takiben, sadece birkaç saatlik gözlemin gerekli olması normaldir.

Mide Botoksu Kalıcı Hasar Oluşturur mu?

Mide botoksunda kullanılan kimyasalın 4-6 ay sonra vücuttaki tüm etkilerini kaybetmesi beklenir. Sonuç olarak, uzun vadeli etkiler olamaz.

Tembel Bağırsaklarda Herhangi Bir Sorun Olur mu?

Bu uygulama sadece karın düz kaslarına yapılır; sinir hücrelerini veya bağırsak hareketliliğini etkilemez. Sonuç olarak, bağırsakların nasıl yavaş olduğu üzerinde çok az etkisi vardır. İşlem sonrası sonrası size özel olarak geliştirilecek olan diyette (bu durumu diyetisyeninize bildiriniz) bağırsakların çalışması için önemli olan besinlerin diyete dahil edilmesiyle bağırsak tembelliğinde düzelme gözlemlenebilir.

Botoks Vücuda Dağılır Mı?

Botoksu işlemi sonrasında herhangi bir sistemik dağılma belirtisi olmadığı ve lokal olarak sinir iletiminin tamamen bloke edildiği ve açlığı geciktirdiği keşfedildi.

Mide Botoksu Uygulamasının Yararı Nedir?

Hastalar, üç ila altı ay arasında başlangıçtaki ağırlıklarının %10 ila %15’ini kaybetmeyi bekleyebilirler. Kaybedilen kilo miktarı yaşa, metabolizma hızına ve aktivite sıklığına bağlı olarak değişebilir.

Mide Botoksu Sonrasında Dikkat Edilecekler

Fast food ve asitli içecekler genellikle sağlığınız için tehlikelidir. Botoks enjeksiyonu yaptıran hastalar daha geç yemek yediklerini, daha az porsiyonla daha tok hissettiklerini ve öğünlerini daha erken bitirdiklerini bildirdiler.

Mide balonundan Ne Farkı Vardır?

Birkaç endoskopik kilo kaybı tedavisi mide balonunu kullanır. Mide balonunun hacmi hastaya göre ayarlandığında endoskopi gereklidir. Üç aya kadar tek bir mide botoks ameliyatı tedavisi iştahı önemli ölçüde azaltabilir. Midede yabancı bir cisim bulunması nedeniyle nadiren mide bulantısına neden olur. Birçok kişi, mide balonu çıkarıldığında dileğinin aniden yeniden açıldığını anlatır. Mide botoksunun etkilerinin geçmesi zaman aldığından iştahta ani bir artışa neden olmaz.