Sakal Ekimi

Sakal ekimi erkeklerde zamanla saç dökülmesinin meydana geldiği gibi dökülme yaşanabilecek bölgelerden biri de sakaldır. Dökülme dışında bölgesel veya yüzün tamamında sakal çıkmama durumu da olabilir. Seyrek sakalı olan erkekler için sakal ektirme olası bir çözümdür.

Sakal ektirme, saç ekimi olarak sınıflandırılan bir tedavidir. Aynı teknikler insanların sakallarını daha dolgun ve sağlıklı hale getirebilir. İnsanların sakallarıyla ilgili memnuniyetsizliği süratle giderilir.

Sakal Ekimi Nedir?

Bir kişinin görünümünü önemli ölçüde iyileştirebilen sakalların yetersiz kaldığı zamanlar vardır. Bu tür durumda olan bireylerin birçoğu sakal ekimi nedir? sorusunu merak etmektedir. Sakal ektirme sürecini merak edenler için tüm detayları inceleyeceğiz.

Öncelikle hastanın ense bölgesi uyuşturulmaktadır. Uyuşturulduktan sonra ense bölgesinden greftler çıkarılır. Daha sonra sakal bölgesinde ekim yapılacak alana kanallar açılır. Açılan kanallara ense bölgesinden çıkarılan greftler ekilerek ekim işlem tamamlanır. Yoğun bölgelerden daha az yoğun bölgelere doğru yapılan sakal ekim işlemi, daha dolgun bir sakal isteyen kişiler için idealdir. Hastanın saç köklerini kullandığından, genel sonuç oldukça gerçekçidir.

sakal ekimi

Sakal Ekimine Neden İhtiyaç Duyulur?

Sakal, bir kişinin görünümünü iyileştirir; genetik, hormonal veya çevresel faktörler nedeniyle zamanla sakal kayıpları meydana gelebilir. Bir erkeğin sakalının olmaması, görünüşünde onu üzen ciddi bir sorundur. Tıp teknolojisindeki gelişmeler sayesinde, seyrek veya sıra dışı sakalları olan kişilerin artık yeni bir seçeneği var. Sakal ekim uygulaması ile kişinin sakalı uygun şekle getirilebilir ve yüzünde önemli değişiklikler yapılabilir.

 • Diğer tedavi yöntemlerini denemelerine rağmen herhangi bir çözüm bulamayan bireylerin sakallarına tekrar kavuşmaları için sakal ekiminden başka çözüm bulunmamaktadır
 • İlaçlı veya topikal olarak uygulanan kremler ve merhemler, geri dönüşü olmayan nedenlerle kaybedilen sakalları geri getiremeyebilir.
 • Bazıları için sakal eksikliği estetik bir sorundur ve bu yöntem bunu düzeltmeye yardımcı olabilir.
 • Lokal anestezi gerektiren karmaşık bir cerrahi teknik olmasına rağmen, hastalar günlük rutinlerine hemen devam edebilirler. Tercih edilme sebepleri arasında diyebiliriz.
 • Sakal ekimi, alanında uzmanlar tarafından basit bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.
 • Uygulama kişinin saç kökleri kullanılarak yapılır ve kişiye herhangi bir protez veya muadili ekim yapılmaz.
 • Sakal ekimi bir nevi doku nakli olduğu için işlem sonrasında ekim yapılan bölgeye dikkat etmek gerekmektedir. Dikkat edilmediği takdirde bölgede enfeksiyon meydana gelebilir.
 • Prosedür bir profesyonel tarafından yapıldığında herhangi bir risk yoktur.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce, sakal ekimi prosedüründen geçmek istiyoruz. Sakal ekimi ile ilgili teknik ve adımlar söz konusu olduğunda, durumun karmaşıklığı konusunda bazı yanlış anlaşılmaların olduğunun farkındayız. Estetik operasyonlar zaten bir dizi yanlış anlama ve bilgi hatalarıyla kuşatılmış durumda.

İlgili adımlar aşağıda genel bir kılavuz olarak listelenmiştir:

 • Sakal ekiminde en önemli aşama, ekim için saç köklerinin (greftlerin) toplanmasıdır. Ekim yöntemlerinde genellikle ense bölgesi verici olarak seçilmektedir. Ense bölgesini uyuşturulduktan sonra greftler toplanır. Dikkat edilmesi gereken olay greftler homojen olarak toplanmalıdır.
 • Saç kökü toplama işleminin ardından saç köklerinin ekileceği sakal bölgelerine kanallar açılır.
 • Açılan kanallara toplanan greftler ekilerek sakal ekim işlemi tamamlanmaktadır.
 • Sakal ekimi sonrasında doktor tarafından verilen tüm talimatlar uygulanmalı yoksa sakal ekiminden başarılı bir sonuç elde edilemez.