Sağlık Turizmi Danışmanlığı

Günümüz dünyasında turizm, dijitalleşme ve küreselleşme gibi kavramlardan oldukça etkilenmiştir. Turizm dünyasında küreselleşme ve teknolojik gelişmelere bağlı değişim ve dönüşümlerden biri de turizm türlerine yapılan yatırımların artmasıdır. Turizm sektöründe yatırımların en çok arttığı turizm türleri içinde sağlık turizmi başta gelmektedir. Bu nedenle de sağlık turizmi danışmanlığı popüler bir alan halini almıştır.

Sağlık turizmi nedir, konusuna da ilgi artmış durumdadır. Bu ilginin artmasında;

 • gelişmiş ülkelerden medikal destek almak amacıyla başka ülkelere yapılan ziyaretlerin artması,
 • sağlık turizminin vize türleri ve vize işlemlerine dahi yansımış olması,
 • sağlık turizm tesislerinin sayısında ve kalitesinde artış, etkili olmuştur.

Dolayısıyla da sağlık turizmi günden güne yatırımcıların gözdesi haline gelmektedir. Engelli ve yaşlı bakım ve medikal merkezlerin daha donanımlı olması, dijital dönüşümü yakalayabilmesi; günümüz insanının tatil yaparken şifa bulacağı SPA gibi merkezlerin açılması popüler konulardandır. Tüm bu konularda firmalar ya da yeni yatırım yapacak kişiler için sağlık turizm danışmanlığı almak sektörde öne çıkmak demektir.

Sağlık Turizm Danışmanlığı Nedir?

Sağlık turizminin geliştirilmesi konusu son yıllarda çok sayıda projeye ilham vermiştir. Bu konuda önemli yatırımlar yapılmaktadır. Sektörel bazda dünyanın ilgisinin arttığı sağlık turizmine danışman desteği de gündeme gelmiştir.

Sağlık turizmi danışmanlığı, günümüzün popüler alanlarındandır. Sağlık turizm danışmanlığı nedir, denildiğinde bu soruya verilen yanıtların genel olarak şu olduğu görülmektedir: turizm faaliyetinde yer alan işlemelerin stratejik planlamalarını yaparak; hizmetin pazarlanmasından, insan kaynakları yönetimi gibi her tür departmana danışmanlık yapan ve departmanları bilgilendiren uzmanlık alanıdır.

Sağlık turizmi danışmanlığı veren firmalar neler yapar? 

 • Sağlık turizmi sektöründe işletmenin ayakta kalması, rekabet gücünün artması, hedef kitlesini arttırması için önlemler alır,
 • Sağlık turizm işletmesinin uzun vadeli hedefleri doğrultusunda kısa ve uzun dönem stratejik planlamalarını yapar,
 • Personel arasındaki iletişimin güçlenmesini destekler,
 • İşletmenin dijitalleşmesine öncülük eder,
 • İşletmenin pazarlanması konusunda dijital kanalları etkin biçimde kullanır.

Neden Sağlık Turizm Danışmanlığı

Günümüzde sağlık turizm danışmanlığına olan ihtiyacı arttıran bazı önemli faktörler bulunmaktadır. Turizm sektöründe yatırım yapmak isteyen firmalar ya da sağlık turizmi yapmak isteyen kişiler, çeşitli nedenlerle yardıma ihtiyaç duyabilmektedir. Sağlık turizmi hizmetleri ile günümüz dünyasında işletme kültürünü bir araya getiren güç, sağlık turizm danışmanlığıdır. Sağlık turizmi danışmanlığı neden gereklidir, işletmeler için adeta hayati bir sorudur. Sağlık turizm danışmanlığı ile işletmeler;

 • Bütçesine uygun en iyi sağlık kuruluşlarını seçme konusunda arayış içinde olan potansiyel hedef kitleye daha kolay ulaşır.
 • Sağlık bulurken dinlenebileceği konforlu ve maliyeti bütçesine uygun işletmeler arasında seçim yapmak isteyen kişilere durum çok karmaşık gelebilmektedir. Bu nedenle kişiler, sağlık turizm danışmanlığından destek talep edebilirler. Bu durumda danışmanlık şirketi ile çalışan kurumlarla hedef kitle arasında sağlık turizm danışmanlığı adeta bir köprü olmaktadır.
 • Sağlık turizmine yapılan yatırımlar, işletme sayısını arttırmaktadır. İşletmeler içinde öne çıkmak, özellikle dijital pazarlamaya hakim olmayı gerektirir. Bu konuda profesyonel destek sağlık turizm danışmanlarından alınabilir.
 • Sağlık turizm işletmesinin finansal yönetiminde uzman desteği alınmalıdır. Finansal yönetim konusunda destek almayan ve ya da geleneksel yönetim biçimlerinde kalan işletmeler, küçülmektedir.