LASEK / LASIK Göz Ameliyatı

Görme problemi yaşayan bireyler genellikle gözlük kullanarak görme problemlerini ortadan kaldırmaya çalışırlar. Ancak bu kalıcı bir tedavi şekli olmamakla birlikte yıllarca gözlüğe bağımlı bir şekilde yaşamak durumundadırlar. Bu durumdan kurtulmak isteyen bireyler için kullanılan en yaygın tedavi şekli lazer tedavisidir. Şafak International olarak hastalarımıza sunduğumuz bir tedavi şekli olan  LASEK / LASIK Göz Ameliyatı hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

LASEK Göz Ameliyatı

LASEK göz ameliyatı bir tür PRK olan, miyop (ileri görüşlülük), hipermetropi (uzağı görememe) ve astigmatizmayı düzeltebilir. LASEK, LASIK ve PRK özelliklerini birleştiren hibrit bir ameliyattır. Sonuçlar LASIK ile karşılaştırılabilir olsada, LASIK adayı olmayan bireyler için PRK ve LASEK tercih edilebilir seçenekler olabilir.

En yaygın lazer göz ameliyatı LASIK’tir. LASEK, gözlük veya kontakt lens kullanmadan görmeyi geliştirmek için korneayı yeniden şekillendirmek için bir excimer lazer kullanır. Bu, retinaya odaklanmak için ışığı iyileştirir. Göz Lazer ameliyatı için gözün hazırlanması, LASIK, PRK ve LASEK prosedürlerini farklı kılan şeydir.

LASIK

LASIK cerrahisi, mikrokeratom veya femtosaniye lazer cerrahi alet kullanarak göz yüzeyinde ince, dairesel bir “kanat” oluşturur. Cerrah, menteşeli flebi geri katlayarak ve bir excimer lazer ile kornea dokusunu yeniden şekillendirerek stromaya erişebilir. Flep dikişsiz sıkıca yapıştırılır ve kesi hızla iyileşir. Gözü mümkün olduğunca hoş tutmak için flep önceki yerine döndürülür ve bandaj görevi görür.

LASEK / LASIK Göz Ameliyatı

PRK

LASIK’te olduğu gibi kornea flebi oluşturmak yerine, PRK (korneayı kaplayan cilt tabakası) sırasında korneanın epitelini çıkarmak için bir alkol solüsyonu, bir “parlatma” cihazı veya künt bir cerrahi alet kullanılır. İyi bir şekilde kullanmak için, kornea stroması daha sonra bir excimer lazer kullanılarak yeniden şekillendirilir. Beş gün sonra yeni epitel tabakası yenilenir.

LASEK

LASEK hem LASİK hem de PRK işlemleri için kullanılabilir. Korneanın epiteli, PRK’dakiyle aynı nedenlerle çevresindeki dokudan ayrılır. Ancak, PRK’dan farklı olarak, LASEK cerrahı korneanın bir tarafından ince bir epitel dokusu flebi çıkarır, diğer tarafı sağlam ve göze bağlı bırakır (LASIK ameliyatı sırasında oluşturulan daha kalın kornea dokusu flebi gibi).

Lazer tedavisi bittiğinde, epitel iyileşirken yüzeyi korumak için gözün üstüne bir bandaj kontakt lens yerleştirilir. Yaygın olarak e-LASİK olarak bilinen Epi-LASİK, LASEK’e benzer bir lazer göz ameliyatıdır. LASEK’in aksine, bu tedavide epitel alkolle yumuşatılmaz, bunun yerine kör plastik bir bıçak kullanılır.

Sonuç olarak, epitel hücrelerinin ölümüyle sonuçlanan alkol kaynaklı bir yanıt olasılığı tamamen azalır. LASİK, PRK ve LASEK’in başarı oranları ve görme sonuçları çok benzerdir. LASEK görme tipik olarak ilk haftada LASİK ve PRK’dan daha bulanıktır. Ancak, bu her zaman kötü bir şey değildir.

Göz cerrahınız, tam bir göz muayenesinden sonra özel ihtiyaçlarınız ve gereksinimleriniz için en iyi lazer göz ameliyatı tipini reçete edecektir.

LASEK ve LASIK

Gözün epitel tabakasında, LASIK ameliyatı ile yapılan kornea flebi, LASEK ameliyatı ile oluşturulan menteşeli flepe (hem epitel hem de derin stromal dokuları içerir) göre daha kalındır. Doğal olarak ince bir korneaya sahip olduğunuz için LASIK yaptıramıyorsanız, bu bir zorunluluktur.

LASEK tekniği, kornea flebi ile ilişkili komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca excimer lazer ile çok fazla korneanın ortadan kaldırılması ve göze yapısal hasar verme riskini de azaltır. Daha derin flep olmadığı için LASEK göz ameliyatı sonrası kuru göz daha az görülür.

İlerlemiş miyopunuz varsa (kırma kusurunu düzeltmek için daha fazla merkezi kornea dokusuna ihtiyaç duyuyorsanız) veya işiniz veya hobileriniz gözlerinizi yaralanma veya LASİK ameliyatı ile oluşturulan kornea flebinin yerinden oynama tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyorsa, LASEK için daha iyi bir aday olabilirsiniz. Öte yandan LASEK ameliyatı, LASİK ameliyatına göre daha ağrılıdır ve iyileşmek için daha fazla zaman gerektirir.

LASEK ve PRK

LASEK ve PRK birbirine çok benzer. LASIK’te olduğu gibi, her iki yöntem de daha derin kornea dokularına erişmek için dev bir kornea flebi oluşturmak yerine epiteli çıkarır. PRK’nın aksine LASEK epitel tabakasını korur ve daha sonra onarırken, PRK onu yok eder.

Ameliyattan birkaç gün sonra yeni bir epitel tabakası oluşur. Epiteli koruduğu için LASEK’in PRK’dan daha hızlı iyileşmesi bekleniyordu. Ancak pratikte birçok cerrah, yeni bir epitel tabakası oluştuğunda LASEK’te restore edilen epitel tabakasının iyileşmesinin PRK’dan daha uzun sürdüğünü fark etmiştir. PRK en sık kullanılan “yüzey ablasyon” prosedürüdür (PRK, LASEK ve epi-LASİK).

LASEK Göz Ameliyatı Süreçleri

İşlemden önce LASEK göz ameliyatı için iyi bir aday olup olmadığınıza karar vermek için öncelikle tam bir göz muayenesi ve genel sağlık kontrolünden geçmeniz gerekir. Birçok optometrist, LASİK ameliyatı için aday olmayan hastalara LASEK’i önerecektir.

Kontakt lensler kornea konturunu etkileyebileceğinden, göz uzmanlarının hastalara lazer göz ameliyatından önce lens takmaktan kaçınmalarını tavsiye etmesi normaldir. İşlem sırasında gözleriniz iyileşmeye ve görme yeteneğiniz düzelene kadar (genellikle yaklaşık bir hafta) işten izin almanız gerekecektir.

Anestezik damlalar ilk başta gözlerinizi matlaştırmak için kullanılır. Doktorunuz kornea epitelini dairesel bir şekle (trefin) kesmek için küçük bir bıçak kullanacaktır. Trefinasyondan sonra, Tracey’nin göz kapağı epitel dokusunun “flepi” yerinde bırakılır ve göz kapağının normal şekilde çalışmasına izin verilir.

Cerrah, gevşek epitel flepini çıkarmadan önce epitel kenarlarını gevşetmek için göze yaklaşık 30 saniye seyreltilmiş alkol solüsyonu kullanır. Excimer lazer, görüşünüzü düzeltmek için gözün üzerine yerleştirilir. Lazer tedavisi bittikten sonra epitel flebi yeniden konumlandırılır. Ardından, gözünüzü kapatmanız için koruyucu bandajlı bir kontakt lens verilecektir.

LASEK göz ameliyatı her bir göz için yaklaşık 15 dakika sürer. Cerrahınız işlem boyunca rahatlamanıza yardımcı olmak için hafif bir sakinleştirici verebilir, ancak herhangi bir ağrı hissetmemelisiniz. Ameliyat sonrası. Birkaç gün dinlendikten sonra rutininize devam edebilirsiniz.

Çoğu hasta, LASEK’i takip eden günlerde hafif ila orta derecede rahatsızlık hisseder. Gözünüzün yüzey epitel hücreleri iyileşmeye ve onarmaya başladığında, dört gün boyunca “bandaj” kontakt lens takmanız gerekecektir.

Göz uzmanınız ayrıca iyileşmeye yardımcı olmak ve enfeksiyon riskini sınırlamak için en az üç hafta boyunca topikal steroidler ve antibiyotikler yazacaktır. LASEK (ve epi-LASİK) ve PRK sonrası görmenin iyileşmesi, LASIK sonrası iyileşmeden sıklıkla daha yavaştır.

Standart LASİK tedavisi için 24 saatlik geri dönüş süresinin aksine, LASEK ile erken görme iyileştirmesi bir hafta kadar sürebilir ve tam sonuçlar birkaç haftadan aylara kadar sürebilir. LASİK yaptırdıysanız, LASEK veya PRK ile aynı sonuçları alırsınız.

Lazer göz ameliyatı olan hemen hemen herkes, tedaviden sonra 20/20 veya daha iyi bir görüşe sahiptir. Yine de gözlük veya kontakt lenslere ihtiyacınız olabilir, ancak reçete önemli ölçüde daha düşük olacaktır. LASIK ve PRK, presbiyopiyi düzeltmenin tek alternatifi değildir ve LASEK kalıcı bir çözüm değildir. Presbiyopi ameliyatı adayı iseniz göz doktorunuz size tavsiyede bulunacaktır.

LASEK / LASIK Göz Ameliyatı konusunu elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. LASEK / LASIK Göz Ameliyatı konusunda aklınıza takılan sorular için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.