Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik bypass ameliyatı insanlar arasında yaygınlaştı. Bu konuda binlerce kişi araştırmalar yapıyor. Peki bu ameliyat nedir? Ayrıntılı bilgiler.

Bariatrik cerrahide çeşitli prosedürler kullanılmaktadır. Obezite cerrahisi geçiren hastalar tipik olarak tercih ettikleri tedavi olarak Gastrik bypass ameliyatını seçerler. Gastrik bypass prosedürleri (R-YGB) nasıl çalışır? R-YGB ameliyatı ile ilişkili tehlikeler nelerdir? Bunlar gastrik bypass hastalarından sık sorulan sorulardır. Bu ve diğer endişeler, R-YGB tekniği hakkında daha fazla bilgi sahibi olunarak yanıtlanabilir. Memorial Sağlık Grubu Obezite Cerrahisi Uzmanları gastrik bypass tedavisini görüştü.

Gastrik By-Pass (R-YGB) Ameliyatı Nedir?

Laparoskopik gastrik bypass, en yaygın kombine cerrahi türüdür (R-YGB). Bariatrik cerrahi geçiren hastalar, iyi sonuçları nedeniyle Gastrik bypass’a çekilir. Bu tedavide besinlerin ince bağırsaktan geçtiği yol daha kısa olduğu için mide kapasitesi azaldığında besin emilimi azalır.

Midenin başlangıcını midenin geri kalanından ayırdıktan sonra geriye yaklaşık 30-50 cc kalır. Bu yeni mide, hastanın ince bağırsaklarının bir uzantısına bağlıdır. Sonuç olarak, hastalar hala memnun hissederken daha az yiyecek tüketebilir. Aynı zamanda, alınan yüksek kalorili gıdaların çoğu emilmez.

Laparoskopik gastrik bypass ameliyatı geçiren hastalar başarıyla kilo verebilirler. Daha küçük mide keseleri nedeniyle hacim kısıtlayıcı cerrahi geçiren hastalar çok daha çabuk tok hissederler.

Gastrik By-Pass (R-YGB) Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Gastrik Bypass (R-YGB) öncelikle bir morbid obezite cerrahisidir. Obeziteye eşlik eden birçok hastalığın varlığında Gastrik Bypass (R-YGB) tedavisi uygulanabilmektedir. Bunların başında Tip 2 diyabet gelmektedir. Kontrol altına alınamayan Tip 2 diyabet hastalarının cerrahi tedavisinde gastrik bypass ameliyatı ile olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Gastrik By-Pass (R-YGB) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  • Laparoskopik cerrahi ile gastrik bypass yapılır. Robotik cerrahi son yıllarda uygulanabilir bir alternatif haline geldi.
  • Bir milimetre Ameliyat sırasında 4-6 milimetre çapında kesiler oluşturulur.
  • Tüp mide ameliyatı gibi mide bypass ameliyatı mide boyutunu küçültür. Neredeyse tüm mide çıkarılır.
  • Midenin bir parçası, 12 parmak bağırsağı atlanarak cerrahi olarak ikiye ayrılan bağırsağın çekirdeğine yapıştırılır. Vücutta kaldığı için vücudun diğer kısmında işlevini yerine getirebilir. Bu şekilde 12 parmak bağırsağı yiyeceklerin yanlarından geçmesini engeller.
  • Hastalar tedaviye girerek daha az yiyecek tüketecek ve yediklerini bir kısmı emilecektir.
gastrik bypass

Gastrik Bypass Ameliyat öncesi

Ameliyat planlanan hastalar kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutulur. Fizik muayenelerin yanı sıra her hasta ameliyat öncesi endokrinoloji ve psikiyatri uzmanları tarafından muayene edilir.

Ameliyat sonrası

Gastrik bypass ameliyat sonrası hastalar taburcu olduktan sonra en az dört ila altı gün hastanede kalmalıdır. Endokrinologlar, psikiyatristler ve beslenme uzmanları, ameliyattan sonraki ilk yıl boyunca hastaları izlemek için bir bariatrik cerrahla birlikte çalışır. Beslenme uzmanı, hastanın diyetini bir sonraki sürümdeki ilk kontrole kadar planlar.

Hastalar taburcu olduktan sonra en az dört ila altı gün hastanede kalmalıdır. Hastalar ameliyattan sonraki ilk yıl boyunca obezite cerrahisi ile iş birliği içinde endokrinologlar, psikiyatristler ve beslenme uzmanları tarafından sürekli olarak değerlendirilir. Beslenme uzmanları, hastaları için ilk ziyaretlerinden önce bir diyet planlar.

Gastrik Bypass Tipleri Nelerdir?

Roux en Y mide torbaları bu yeni versiyondan daha kompakttır. Mini-gastrointestinal baypas olarak bilinen bu yöntemde mideden bir “tüp” oluşturmak için zımbalar kullanılır. Bu yeni mide kesesi bir kez başladığında, 200 santimetre uzunluğundaki bir tüp onu ince bağırsağa bağlar. Roux en Y tipi ile karşılaştırıldığında, bunun sadece bir bağlantısı vardır ve bu nedenle inşa edilmesi daha kolaydır.