Obezite Ameliyatı

Obezite ameliyatı insanlar tarafından sıkça aranan konular arasında. İnsanlar bu ameliyat ile ilgili birçok konuyu merak ediyor. Ayrıntılı bilgi arayışlarını giriyor. İşte bu ameliyat ile ilgili ayrıntı bilgiler.

Obezite Ameliyatı Nedir?

Kilo verme cerrahisi obezite cerrahisini içerir. Bu hiçbir şekilde ilk seçenek değildir. Birkaç cerrahi tedavi mevcuttur. Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisini denemiş ancak kilo vermemiş obez kişiler obezite cerrahisini düşünebilir.

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?

Obezite ameliyatı, diğer tüm seçenekleri deneyen ve hala kilolarından muzdarip olanlar için bir terapi seçeneğidir. Cerrahi bir işlemden önce ilgili tüm birimlerle iletişime geçilmeli ve hasta anesteziye uygun olmalıdır. Vücut kitle indeksi (BMI), tedaviye aday olan kişileri belirlemek için kullanılır. Hastanın VKİ’si 40’ın üzerinde ise ameliyat edilebilir.

BMI 30 ila 35 arasında olan ve eşlik eden komorbiditeleri (hipertansiyon, Tip 2 diyabet, uyku apnesi, yüksek trigliserit seviyeleri, kalp hastalığı, hipoventilasyon sendromu, karaciğer yağlanması) olan şeker hastalarında Tip 2 Cerrahi düşünülebilir.

obezite ameliyatı

Obezite Ameliyatı Çeşitleri

Teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak, obeziteyi tedavi etmek için birçok cerrahi prosedür gelişmiştir. Hastanın durumuna göre doktor ve hasta ameliyatın gerekli olup olmadığına karar verir.

Mide Balonu

Mide balonu kilo vermeye yardımcı olan en basit tekniktir. Hasta sakinleştirilirken, mideye sıvı veya hava ile dolu bir balonun sokulması için bir endoskop kullanılır. Bu tedavi yaklaşık 15-20 dakika sürer. Sonuç olarak, midenin yiyecek alma kapasitesi kısıtlanır ve kısa sürede doygun hale gelir. Hastalar bu yöntemi kullanarak birkaç ayda 7-8 kilo verebilirler.

Bu balonun endoskopik olarak çıkarılması 5-6 dakika sürer. Ancak altı ay içinde vücuttan atılmadan önce bir yıla kadar vücutta kalabilir. Tedavinin uygulanması basit olmasına ve vücutta kalıcı bir değişiklik olmamasına rağmen, hasta yaşam tarzını değiştirmez ve balon çıkarıldıktan sonra diyetine devam ederse kilo kaybı tersine çevrilebilir.

İnsanlar altı aydan bir yıla kadar bunları kullanarak daha sağlıklı beslenmeyi öğrenirler. Mide balonu operasyonu günümüzde gerek ameliyat için çok tehlikeli kişilerde gerekse süper obez kişilerde gerekli morbid obezite cerrahisine hazırlanmak için kullanılmaktadır. Şişman olmayanlar da faydalanabilir.

Tüp Mide

Kilo vermenin birkaç yöntemi var ve bu da onlardan biri. Bu tedavi sırasında midenin çoğu çıkarılır ve sonuçta tüp gibi bir şey oluşur. Bireyin kalori alımı azaltılmıştır. Kapalı yöntemle tüp mide ameliyatı da bir iki saat içinde yapılabilmektedir. Hastanede kalış süresi tipik olarak iki ila üç gündür. İki hafta sıvı ve iki hafta yumuşak öğünlerden sonra hastalar normal yemek yemeye devam edebilirler.

Vitamin takviyesine ihtiyaç duyacağınız düşünülebilir. Ameliyat sırasında midenin fundus kısmı çıkarılarak ve ghrelin salınımı bloke edilerek ghrelin hormonu salgısı azaltılır. Bu tedaviden sonraki ilk yılda fazla kiloların ortalama %80’i kaybedilebilir. Bu işlemden sonra yemeğinizi iyi çiğnediğinizden ve yeme miktarınızı sınırlandırdığınızdan emin olun. Son olarak, egzersiz unutulmamalıdır. Verdiğiniz kiloları geri almamak için rafine şeker içeren yüksek kalorili sıvı yemeklerden kaçının.

Gastrik By-Pass

Bu tedaviler sırasında mide iki farklı bölgeye ayrılmaktadır. İki boyutu vardır: bir büyük ve bir küçük. On iki parmak bağırsağı ve ince bağırsağın bir parçası atlanır ve yeni oluşan küçük mide tarafından birbirine bağlanır. Vurgu iki özel örnek üzerindedir. Bir kişinin kalori alımı, yemeklerden emilen besin miktarı kadar sınırlıdır.

Bu prosedürler artık başarıyla laparoskopik olarak kullanılabilir. Gastrik bypass ameliyatı dünya çapında en sık uygulanan obezite cerrahisi prosedürlerinden biridir. Yüksek metabolik etkinliği nedeniyle obeziteyi ve beraberinde gelen sağlık sorunlarını önlemek için en iyi stratejilerden biridir. Kilo kaybınızı korumak 1,5 yıl kadar sürebilir.

Ameliyat sonrası takip çok önemlidir. Hastaların uzun süre vitamin almaları gerekme riski vardır. Tüketiciler beslenme konusunda diyetisyenlerine ve doktorlarına danışmalıdır.

Duodenal Switch

Duodenal Switch ameliyatı sonucunda daha yüksek kilo kaybı sağlanır. Bu yaklaşım, BMI’si 50 kg/m2’den fazla olan herkese yardımcı olabilir. Bu yöntem, bir hastanın tükettiği gıda miktarını ve emilen gıda miktarını düzenler. Obezite, diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol bu yöntemle tedavi edilir. Yağ emilimini azalttığı için çok yağlı yiyecekler tüketen hastalar bu işlemden fayda görebilir. Obezite cerrahisinde en başarılı cerrahi yöntemlerden biri olmasına rağmen, işlem sırasında ve sonrasında ciddi komplikasyon riski nedeniyle nadiren kullanılmaktadır. Yağ emilimi azaldığı için bu ameliyattan sonra kronik kokulu ishal, vitamin ve protein eksiklikleri sık görülür.

Mini Gastrik By-Pass

Ameliyat daha az zaman alıcı ve daha ucuz olsada, tip 2 diyabeti etkili bir şekilde yenmenin ve kilo vermenin faydaları olağanüstüdür. Yapılması daha kolay olan daha az invaziv bir gastrik bypass ameliyatıdır. İnce bağırsağın 2 metrelik kısmı, maksimum uzunluğa ulaştığında mide kesesine bağlanır. RNY gastrik bypass gibi uzun vadede endoskopik olarak kalan mide tespit edilemez ve uzun vadede hastaların vitamin takviyesine ihtiyacı olabilir. Bu ana dezavantajdır.

Obezite Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bir hasta tedavi için hastaneye yatırıldığında, bir endokrinolog ve bir anestezi uzmanı tıbbi geçmişini değerlendirir. Cerrah önce hastayı detaylı bir şekilde muayene eder. Doktor, hastanın ameliyat için iyi bir aday olup olmadığını belirledikten sonra obezite cerrahisi hakkında hastayı bilgilendirir. Teşhis sürecinin bir parçası olarak karın ultrasonografisi ve laboratuvar testleri yapılır.

Obezite Ameliyatı Öncesi

Obezite ameliyatı öncesinde cerrahlar hastayı iyice muayene ederek başlar. Doktor, hastanın ameliyat için iyi bir aday olup olmadığını belirledikten sonra obezite ameliyatı hakkında hastayı bilgilendirir. Bir hasta tedavi için kabul edildiğinde, bir endokrinolog ve bir anestezi uzmanı tıbbi geçmişini değerlendirir. Endoskopi, karın ultrasonografisi ve laboratuvar tetkikleri de yapılmaktadır.

Obezite Ameliyatı Sonrası

Hastalar, kilo almamak ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için ameliyattan önce ve sonra dikkatli olmalıdır. Hasta hastaneden taburcu edildikten ve gerekli tüm kontroller yapıldıktan sonra tedavi süreci devam eder. Hasta diyetisyen ve cerrahın önerdiği diyete sadık kalmalıdır. Doktorun düzenli muayenelerine müdahale etmemek için hasta, doktorun önerdiği işlemler boyunca egzersiz yapmaktan kaçınmalıdır.