Kontakt Lens

Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens, gözün köşesine kalıcı olarak takılan ve göz bebeğini tamamen kaplayan bir gözlük türüdür. Kullanıcı bu lensleri takar. Kontakt lensler, kırma kusurlarını düzeltmek, göz rengini değiştirmek ve kornea enfeksiyonlarını tedavi etmek için sıklıkla tercih edilen protezlerdir.

Bir çeşit protez olan kontakt lens, gözün arkası (arka yüzey) ve gözün önünden (ön yüzey) oluşur. Lensin arka yüzeyi, kornea ile temas ettiği nokta olarak tanımlanır. Ön yüzey, gözün kırma kusurlarını düzeltme yeteneğini artıran ve ışığın düzgün bir şekilde kırılmasını sağlayan bir eğime sahiptir. Bu yüzeylere ek olarak, lens tipine bağlı olarak değişen standart açı ve çap uzunluğu için çeşitli seçenekler vardır.

Kontakt lenslerin ön ve arka yüzey eğimleri aynı olmalıdır, böylece takıldığında yanma hissi yaratmaz ve hoş bir kullanım sağlar. Bu bakımdan arka yüzeyin yarıçapı olarak da bilinen toplam eğriliğin kornea ile uyumlu olması kritik önem taşır. Lensin kenar uçları arasındaki mesafe, lensin gözle ne kadar etkili çalıştığını yansıtan çap değerini hesaplamak için kullanılır. Sert lenslerin çapı genellikle 7,5 ile 8,5 milimetre arasındayken, yumuşak lenslerin çapı genellikle 13,5 ile 15 milimetre arasındadır.

Kontakt Lens Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Görme Kusurlarının İyileştirilmesi

Çoğu insan, kırma sorunlarını veya görme bozukluklarını düzeltmek için kontakt lens kullanır. Bu uygulama alanı, gözlük ve lazer cerrahisi prosedürlerine olan ihtiyacın yerini alma potansiyeline sahiptir. Kontakt lensler, miyopi (yaygın olarak uzak görüşlülük olarak bilinir), hipermetropi (yakın görüşlülük olarak da bilinir), astigmatizma (genellikle net görememe olarak bilinir) ve presbiyopi (yakın görüşlülük olarak da bilinir) dahil olmak üzere çok çeşitli kırma sorunlarını düzeltme potansiyeline sahiptir. ileri yaşta).

kontakt lens

Anizometropi olarak bilinen başka bir hastalık, kontakt lens kullanan hastalardan ve yukarıda sıralananlardan fayda görebilir. Bazı insanların her gözünde farklı derecelerde astigmatizma vardır. Çoğu durumda, kırılma kusurunun önemli ölçüde farklılaştığı bir durum olan anizometropi nedeniyle gözlük kullanılamaz. Sonuç olarak, bu durumdan muzdarip kişilerin bu lensleri kullanmaları şiddetle tavsiye edilir.

Tedavi Amaçlı Kullanım

Hastalara, belirli tipteki göz ameliyatlarını takiben bakımlarının bir parçası olarak kullanmaları için sıklıkla kontakt lensler reçete edilir. Bu ameliyatlardan sonra iyileşme evresi boyunca bu lensleri takmak iyileşme süresini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda cerrahi tedavi sayesinde hasta çok daha az ağrı hissedecektir.

Bazı durumlarda gözün bu lens ile kapatılması mümkün olabilir. Kontakt lensler ayrıca kornea ülseri, korneada çizik oluşumu veya epitel tabakasının ayrılması gibi bazı tıbbi durumlarda da kullanılabilir. Bu durumda, lens, genellikle bir bandajla kapatılan göz için bir bandajın yapacağı gibi hareket eder. Bu etkiler, birleştiğinde, korneanın kapanmasına ve normal görme fonksiyonunun korunmasına neden olur.

Kozmetik Amaçlı Kullanım

Kontakt lensler iki farklı nedenle kozmetik amaçlı kullanılabilir. Başlangıç olarak, göz sağlığı sorunu olmayan ve sadece görünüşünü iyileştirmek isteyen kişiler gözlük yerine bu lensleri kullanmayı tercih edebilirler. Gözden farklı renkteki lensler yalnızca görünümün izlenimini ve rengini değiştirmek için kullanılabilir.

Kalıcı göz hastalıklarını gizleme ve kamufle etme yeteneği, bu lensleri takmanın bir başka avantajıdır. Protez kullanımı olarak da bilinen bu kullanım, hasta bir kaza veya göz hastalığı nedeniyle geri dönüşü olmayan göz yaralanması geçirdiğinde tavsiye edilir.

Göz yüzeyindeki kalıcı hasar veya iris tabakasının yokluğu nedeniyle öyle görünmese de kişilerde görme sorunları olabilir. Bu sendrom, kişinin normal görüşe sahip olduğu izlenimini verebilir. Bu durumlarda kontakt lensler, gözdeki iris, gözbebeği, gözün beyazı ve kan damarlarını değiştirerek kozmetik olarak normal bir görünüm sağlayabilir.