Septoplasti

Septoplasti (Septum Deviasyonu)

Septoplasti ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak nazal septumun burnun orta hattına doğru şekilde yerleştirilememesi ve septumun kendisinde bir eğrilik ile tanımlanan bir bozukluktur. Nazal septum olarak bilinen burnun ortasındaki kemik ve kıkırdak yapı, septum deviasyonu olarak bilinen durumda yamuk şeklinde yerleşir.

Bu durum kişinin burundan nefes almasını zorlaştırır ve nadir durumlarda burun deliklerinin tamamen kapanmasına neden olarak burundan nefes almayı imkansız hale getirir. Geçmişteki fiziksel yaralanmaların neden olduğu septum deviasyonu, annenin hamileliğinde zaman zaman ve genetik veya yapısal faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte, çoğu septal deviasyon daha önceki fiziksel travmalardan kaynaklanır.Konkalar burunda şişmiş, yumuşacık dokulardır. Septum deviasyonuna, burun etlerinin genişlemesi olan ve burundan nefes almayı daha da zorlaştıran konka hipertrofisinin eşlik etmesi olasıdır.

Septum deviasyonu olan kişilerde ayrıca kronik olan burun tıkanıklığı, burundan nefes alamama, periyodik burun kanamaları, tekrarlayan sinüs enfeksiyonları (sinüzit), burun akıntısı ve horlama olabilir. Septum deviasyonu, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve diğerleri gibi sistemik hastalıkların gelişimine de katkıda bulunabilir.

Septoplasti (Septum) Ameliyatı nedir?

Septoplasti ameliyatı olarak bilinen cerrahi teknik, nazal septumun çeşitli nedenlerle büküldüğü tespit edildiğinde kullanılır. Bu tedavi sırasında kemik ve kıkırdak dokular septumdaki distorsiyonu düzeltmek için değiştirilir (septum deviasyonu ameliyatı). Bu ameliyatta burundan nefes almayı engelleyen kemik dokular çıkarılır ve mevcut kıkırdak dokular yeniden yapılandırılarak uygun pozisyonlara yerleştirilir.

Septoplasti

Septoplasti (Septum) Deviasyonu Ameliyatı Neden Yapılır?

Kronik burun tıkanıklığı doğrudan sistemik bir hastalık oluşturmaz; bununla birlikte, önceden var olan bozuklukların ilerlemesini ve daha şiddetli hale gelmesini kolaylaştırır. Sapmış bir nazal septum çeşitli sorunlara neden olabilir ve nefes almayı zorlaştırabilir.

Uyurken burundan nefes alamama uyku bozukluklarının en yaygın nedenidir; bununla birlikte ağız kuruluğu, boğaz enfeksiyonları, horlama ve deviasyonun neden olduğu ağız sağlığı sorunları da kişilerin sağlığını ve günlük konforunu ciddi şekilde etkiler. Bu bozuklukların tümü, septoplasti olarak bilinen cerrahi prosedürlerle ele alınır.

Septoplasti (Septum Deviasyonu Ameliyatı) Nasıl Yapılır?

Diğer tüm işlemlerde olduğu gibi septoplasti ameliyatı yaparken de kesin tanı koymak çok önemlidir. Sonuç olarak, hastanın genel sağlık durumu ve nazal septum yapısındaki anormallikler, süreçte ilk aşama olarak belirlenir. Radyografik görüntüleme teknolojisi ve burun içi kameralar bazen teşhis araçları olarak kullanılmaktadır.

Daha sonra, kendilerine sağlanan anestezi türüne karar vermeden önce hastanın durumu değerlendirilir. Geçmişte septoplasti operasyonu lokal anestezik işlemler yaygın olarak kullanılıyordu; ancak hastanın konforu, gelişmiş anestezi teknikleri ve mükemmel anestezi güvenilirliği nedeniyle artık genel anestezi tercih edilmektedir.

Anestezi sağlandıktan sonra asıl cerrahi operasyon başlar. Bu noktada iç dokulara ulaşmak için burun arkasında küçük bir kesi yapılır ve bu tedavi ile oluşturulan açıklıktan fazla kemik dokusu çıkarılır. Ardından burun kıkırdak dokularında, o doku fazlalığından kaynaklanmayan herhangi bir sorun burunda tedavi edilir ve operasyon tamamlanır.

Burnun kıkırdak dokularındaki yapısal kusurlar, burun içinden ameliyat edilemeyecek kadar şiddetli olduğunda, kıkırdak dokular değiştirilebilir ve dışarıdan yer değiştirebilir. Burnun dıştan eğriliğine iç yapılar ve kemik eğriliği neden oluyorsa, burun derisinin çıkarıldığı ve operasyonun gerçekleştirildiği “açık teknik” kullanılabilir. Bu tedavide burun derisi çıkarılır ve dışarıdan gelen kemik eğriliği tedavi edilir.

“Rinoplasti” olarak bilinen estetik tedavi bazen en üstün sonuçları elde etmek için septoplasti ile birlikte yapılır. Alerji gibi nedenlerle burun içi yumuşak dokuların büyüdüğü bir durum olan konka hipertrofisi de orijinal problemle aynı ameliyat sırasında tedavi edilebilir. Ameliyat sırasında oluşan kesiği kapatmak için dikişler kullanılır.

Bazı durumlarda kendiliğinden eriyen dikişleri kullanmak mümkün olsa bile, ameliyattan bir hafta sonra dikişleri almanız gerekecektir. Kan akışını durdurmak için prosedürün sonunda her bir burun deliğine tampon konur.

Modern tamponların çoğu silikondur ve silikon tamponlar hastanın nefes alma kapasitesini engellemediği için önceki tamponlardan önemli ölçüde daha rahattır. Septum deviasyonu operasyonunu takip eden 72 saat ile birkaç gün arasında tedaviyi yapan cerrahın gözetiminde hastadan tamponlar alınır.