Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama

Yatırımcı firmalar ya da kişiler, işletmelerini büyütmek için bir güven ortamında daha fazla bireye ulaşmayı hedeflemektedir. Firmaların büyümesi, şirketlerin sunduğu hedeflerin çok daha fazla kişi tarafından talep edilmesi ile mümkündür. Günümüzde firmalar arasında çok ciddi bir rekabet ortamının oluştuğu da dikkate alındığında şirketler açısından dijital çağa ayak uydurmanın önemi fark edilir. Dijital pazarlama konusu da rekabetten geri kalmak istemeyenlerin göz ardı etmemeleri gereken bir durumdur.

Dijital pazarlama nedir, sorusu en çok araştırılan konulardan biri halini almıştır. Geleneksel pazarlama olanaklarının teknolojinin etkisi ile dijitalleşmesi olarak bilinir. Dijital pazarlama konusu küçük işletmelerden, büyük rekabetçi firmalara kadar artık herkesin konusu olmuştur. Ayrıca tüm sektörleri ilgilendirmektedir.

Dijital Pazarlamaya Neden Gerek Duyulmaktadır?

Dijital pazarlama, eğitimden sağlık sektörüne dek tüm alanlarda verilen hizmetin dijital kanallar yardımıyla hedef kitleye ulaştırıldığı bir süreçtir. Bu dijital kanallar arasında web siteleri, video kanalları, sosyal medya ağları, bloglar başta gelmektedir.

Günümüzde dijital dönüşümler, işletme sayısını arttırmış durumdadır. Herhangi bir sektörde artan işletme sayısı demek, hedef kitle için seçenekler demektir. Dolayısıyla da işletme sayısına paralel biçimde hedef kitle için olanaklar da artmaktadır. Hedef kitlelerin tanıdığı, güvendiği ve seçimlerinde ilk sıralarda yer alacak işletmelerden biri olmak; sektörde büyümek anlamına gelir. Bu sebeple de işletmenin hedef kitleye kendini göstermesi ve potansiyel müşteriler için güven oluşturması şarttır.

dijital pazarlama

Günümüzde hedefin en kısa yoldan yakalanabildiği ortam dijital kanallardır. İnternet kullanımının yaygınlığı nedeniyle firma tanıtımları, dijital olarak çok daha fazla dikkat çekmektedir. Dijital pazarlamanın işletmelere faydaları;

  • Hedef kitlenin büyütülmesi,
  • Dijital kanallar üzerinden güven ortamı oluşturulması,
  • Personelin kendi içinde ve hedef kitle ile daha kolay iletişim kurması,
  • Potansiyel müşterilerin hizmet hakkında bilgiye kolayca ulaşabilmesi için zorunluluk halini almıştır.
  • Müşterilerin firmaya sadakatinde ve firmanın konumlandırılmasında da önemli bir rol oynamaktadır.

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital pazarlama teknikleri günden güne farklılaşmakta ve gelişmektedir. Genel olarak ise bazı dijital pazarlama türleri ön plana çıkmış durumdadır:

  • Arama Motoru Pazarlaması ve real time marketing ya da gerçek zamanlı pazarlama: Gündemde tartışma konusu olan, çok konuşulan konuların dijital pazarlama için örtük biçimde kullanılmasıdır. Kullanıcıların anlık olarak arama motorlarında çok fazla aradığı konular ve arama terimleri üzerinden hedef kitleyi firmanın dijital kanallarına yönlendirmeyi amaçlamaktadır.
  • E-posta pazarlaması: Hedef kitlenin güncel biçimde firma ve hizmetler hakkında e-mail üzerinden bilgilendirilmesi yoluyla yapılan pazarlamadır.
  • Sosyal medya pazarlaması: İşletmelerin sosyal medya hesaplarının pazarlama amacıyla etkin biçimde kullanılması, günümüzde önem kazanmıştır.
  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): Bilindiği gibi web siteleri, işletmelerin tanınmasında önemli bir araç durumuna gelmiştir. Web sitelerinin sayısının artması, siteler arasında bir rekabet doğurmuş durumdadır. Tıklanma ve arama motorlarında öne çıkma konusunun önem kazanması; işletmeler için SEO adı verilen yeni bir kavramı tanıma zorunluluğunu da beraberinde getirmiştir. Arama motoru optimizasyonu, kendi içinde değişken kuralları olan, güncel biçimde bilgiyi yenilemenin gerekli olduğu spesifik bir dijital pazarlama konusudur.

Her şeyin dijital biçimde dönüşüme ve değişime uğradığı bir dünyada, rekabette dijitalleşmiş durumdadır. Dijital dünyada dijital dönüşümden geri kalmak, aslında her şeyden geri kalmak anlamındadır. Dijitale adapte olamayan şirketlerin çoğu küçülmüş ya da kapanmıştır. Kendini dijital sektörde, pazarlama olanakları ile büyüten ve şuan dünyanın en güçlü şirketlerinden biri olan işletmelerin sayısı güden güne artmaktadır. Bu nedenle herhangi bir sektörde yatırım yapmayı düşünenler ya da yatırımcılar, dijital pazarlamaya  hakim olmalıdır.