Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı insanların sıkça araştırdığı tıbbi konulardan bir tanesi. Ülkemizde ve dünyada en sık yapılan obezite cerrahisidir. İnsanlar buna genellikle mide küçültme ameliyatı olarak atıfta bulunur. Tüp mide işlemini gerçekleştirmek için, karın ön duvarı 0,5 santimetre çapında küçük deliklerle delinir ve büyük bir kesi ihtiyacı ortadan kalkar. Bu teknik bir ameliyattır çünkü midenin geriye kalan %20’si tüpe benzemektedir. Bu kapalı müdahale şekline “laparoskopik cerrahi” denir.

Fundus, cerrahi olarak çıkarılan dokunun %80’inde bulunur. Açlık hormonu vücuda fundustan salınır. Tüp mide ameliyatı olan hastalar, mide ağrısının azaldığını ve atıştırma isteğinin azaldığını bildirdi. Öte yandan, dolaşıma emilen gıda miktarını azaltır.

Bir hastanın obezite cerrahisi için iyi bir aday olup olmadığını belirlemek için öncelikle çeşitli tanı testleri ve tıbbi muayeneler yapılmalıdır. Örneğin, obezite cerrahisi geçiren bir kişi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından zorunlu kılınan vücut kitle indeksi (BMI) istatistiklerine uymaya zorlanır. Vücut kitle indeksi (BMI), bir kişinin ağırlığının alınıp boyunun karesine bölünmesiyle hesaplanır.

Her sonuç, “zayıf”, “normal kilolu”, “obezite” ve “aşırı obez” gibi çeşitli kategorileri kapsar. Kilo verme ameliyatı için hastanın VKİ’sinin en az 40 olması gerekir. Obezite dışında ek sorunlar varsa 35 ve üzeri bir sonuç alınması gerekir. Bariatrik cerrahiye uygun olmak için en az 11 yaşında, alkolsüz ve iyi bir zihinsel sağlığa sahip olmalısınız. 11 yaşından küçük çocuklara ameliyat yapılmaz, 16 yaşından küçüklere de önerilmez.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Laparoskopik cerrahi, kesin olan kapalı bir cerrahi prosedürdür. İşlem, laparoskopik tüp mide ameliyatı olarak bilinir. Açık ameliyatta olduğu gibi 15 ila 20 santimetrelik kesiler açılmaz. Kamera ve tedavi ekipmanı, karın içine açılan 0,5 santimetre genişliğindeki küçük deliklerden geçirilir. Tedaviyi yaparken ameliyat alanını gözlemlemek için cerrahın önüne yüksek çözünürlüklü bir monitör yerleştirilmiştir.

Bu prosedür, ameliyatı daha rahat ve güvenli hale getirir ve iyileşme süresini daha az ağrılı ve daha hızlı hale getirir. Genel anestezi prosedürü sırasında zımbalayıcılar ve gönderilen bir tüp midenin yüzde 80’ini çıkarır. Mideyi çıkardıktan sonra aşırı kanamayı önlemek için ameliyat sırasında dikiş hattı dikkatli bir şekilde incelenmeli ve yönetilmelidir. Sütür hattının sızdırıp sızdırmadığını belirlemek için karnı şişirmek için özel boyalar kullanılır. Cerrahi tüp çıkarıldıktan ve kontroller tamamlandıktan sonra drenaj sistemi takılır.

tüp mide

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları

  • Mide kapasitesinin daha düşük olması nedeniyle daha az gıda ile stabilite sağlanır. Ameliyattan sonra hayatınızın geri kalanında ne yiyebileceğiniz konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.
  • Açlık hormonu olan ghrelin azalır ve yemek yeme isteği azalır.
  • Bağırsaklar ameliyat edilmediği için kanama, sızıntı, tıkanıklık gibi sorunlar oluşmaz.
  • Tipik obezite ameliyatlarından daha az zaman alır. Ortalama olarak, yaklaşık bir saat sürer.
  • Hastanede geçirilen zaman daha azdır.
  •  Vücuda konulan yabancı madde yoktur.
  • Absorpsiyon süreci değişmez. Sonuç olarak, insanlar vitamin ve mineral eksikliklerinden muzdarip olmaya daha az eğilimlidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Laparoskopik cerrahi, ameliyattan sonra iyileşmeyi kolaylaştırır. Tüp mide ameliyatı sonrası Kesiler çok küçük olduğu için minimum rahatsızlık ve iyileşme süresi vardır. Hasta ameliyattan sonra üç gün hastanede kalmalıdır. Tüm kontroller ve tetkikler tamamlandıktan sonra hasta evine taburcu edilir. İlk bir veya iki hafta boyunca günlük işlerini kolaylıkla yapabilecekler. Bir ay, önceki rutininize devam etmek için ideal süredir. Kontroller 1, 3, 6 ve 12 ayda bir yapılır. İlk ayda yaklaşık 20 kg kilo kaybı beklenir. Fazla kiloların yüzde 70 ila 80’i bir yıl içinde kaybedilebilir.