Rinoplasti (Burun Estetiği)

Rinoplasti (Burun Estetiği) Nedir?

Rinoplasti, genellikle burun estetiği olarak bilinen, burnun şeklini cerrahi olarak değiştirmek için kullanılan tıbbi kelimedir. Doğuştan gelen bir engeli düzeltmek için burnun görünümünü değiştirmek, bir yaralanmanın neden olduğu deformiteleri düzeltmek ve bazı nefes alma zorluklarını hafifletmek, hepsi burun estetiği yaptırma nedenleridir.

Nefes almakta güçlük çektiğiniz ve burnunuzun görünümüyle ilgili endişeleriniz olduğu için rinoplasti düşünüyor olabilirsiniz.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği, hastanın ihtiyacına göre kemik, kıkırdak dokusu, deri tabakası vb. üzerinde değişiklik yapabilir. Burun estetiği ameliyatı planlarken kişinin yüzünün diğer unsurlarını, burun içinde bulunan cildi ve kişinin arzu ettiği değişiklikleri değerlendirir. Rinoplasti için ideal aday olarak kabul edilen kişiler, kendilerine özel bir tedavi planı oluşturmasını sağlayacaktır.

Rinoplasti (Burun Estetiği)

Diğer büyük cerrahi ameliyatlar gibi, bu ameliyat türüde komplikasyon potansiyeline sahiptir. Birincil cerrahi operasyonlar genellikle hastaları enfeksiyon, şiddetli kanama ve anesteziye karşı ters reaksiyon risklerine maruz bırakır.

Rinoplasti (Burun Estetiği) ameliyatı ile ilgili bilmeniz gereken çeşitli riskler vardır. Olası sonuçlar arasında burundan nefes alamama, burun içinde ve çevresinde kalıcı uyuşukluk, eğri bir burun, ağrı, renk değişikliği veya kalıcı şişlik, yara izi, septum yırtılması ve gelecekte cerrahi müdahale ihtiyacı sayılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Burun estetiği ameliyatı olmayı düşünen kişilere burun estetiği cerrahı bu tehlikeler hakkında kapsamlı bilgi verir. Bu tedavi sürecinin planlama aşamasına geçmeden önce, bu ameliyatı düşünen kişi ile doktoru arasında bir konsültasyon, cerrahi ameliyatın başarılı olup olmayacağını belirlemek için çok önemlidir.

Bu görüşme sırasında kişinin daha önceki tıbbi rahatsızlıkları ve tedavileri ele alınmaktadır. Cerrahın soracağı en önemli soru, bireyin operasyonu isteme nedenleri ve amaçları ile ilgili olacaktır. Bu noktada arzu edilen sonuçların gerçekleşmesi için yapılması gereken asıl şey, dilek ve hayallerin eksiksiz bir şekilde iletilmesidir.

Cerrah, hastasına prosedürün faydalarını ve sınırlarını ayrıntılı bir şekilde açıklayacaktır. Hastanın burun tıkanıklığını, önceki cerrahi prosedürleri ve mevcut ilaçları sorgulayacaktır. Hemofili gibi kanama bozuklukları olan kişilerin tedavi için uygun aday olma olasılığı düşüktür.

Bu prosedür aşamasında, ilgili doktor, kan testleri gibi laboratuvar testleri de dahil olmak üzere kapsamlı bir fizik muayene yapacaktır. Ayrıca burun estetiği adayının yüz özelliklerini ve burnunun içini ve dışını da inceleyecektir.

Bu yöntemde hangi değişikliklerin gerekli olduğunu ve burun ucundaki cilt kalınlığı veya kıkırdak kuvveti gibi belirli fiziksel özelliklerin sonuçları nasıl etkileyebileceğini belirlemek mümkündür. Rinoplastinin hastanın solunum kapasitesini nasıl etkileyeceğini belirlemek için fizik muayene gereklidir.

Hastanın burnunun fotoğrafları çekilebilir ve cerrah, olası sonuçların aralığını görüntülemek için resimleri değiştirmek için bilgisayar yardımını kullanabilir. Ayrıca, cerrah bu görüntüleri işlem öncesi ve sonrası değerlendirmeler, süreç boyunca ve referanslı uzun vadeli incelemeler için kullanacaktır.

Hastanın ince bir çenesi varsa, doktor adayını çene boyutunu artırmak için ek cerrahiyi düşünmeye teşvik edebilir çünkü zayıf bir çene daha belirgin bir burun görüntüsü verir. Bu durumlarda çene ameliyatı gerekli değildir; bunun yerine, daha çekici bir estetik denge elde etmek için yüz profili değiştirilebilir.

Burnunuzu çalıştırdığınız gün eve gidebilmelisiniz. Öncelikle cerrahi operasyon ayaktan tedavi olarak yapılıyorsa, eve giderken size yardımcı olabilecek birisine sahip olmalısınız.

İlk birkaç gün içinde hafıza kaybı, gecikmiş tepki süresi ve karar vermede güçlük, anestezinin olası olumsuz etkileridir. Sonuç olarak, rinoplasti sonrası dönemde yardımcı olması için ameliyattan sonra bir veya iki gece hasta ile bir arkadaş veya aile üyesinin kalması avantajlı olabilir.

Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar

Ameliyattan iki hafta önce herhangi bir ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun gibi tedaviler kanamayı şiddetlendirme potansiyeline sahiptir. Sadece burun cerrahı tarafından izin verilen veya önerilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Sigarayı tamamen bırakmak veya ara vermek çok önemlidir. Ameliyattan sonra sigara içmeye devam etmek iyileşmeyi engeller ve enfeksiyon geliştirme riskini artırır. Bir diğer kritik adım, doğal ilaçlardan, bitkisel tedavilerden ve takviyelerden kaçınmaktır.