Şaşılık

Şaşılık Tanısı Nasıl Konulur?

Enspeksiyon

Şaşılık ameliyatı öncesinde ki muayene aşamasında hastanın her iki gözü ayrı ayrı muayene edilirken önündeki herhangi bir şeye odaklanması istenecektir. Ayrıca sağa, sola, yukarı ve sola, aşağı ve sağa bakarken kullanılan göz hareketlerinin tutarlı olup olmadığı kontrol edilir.

Işık Testi

Doktor bir adım geri gider ve hastanın karşısına yaklaşık 30 ila 35 santimetre arayla geçer. Daha sonra taşınabilir bir el feneri ile hastanın gözlerini kontrol ederler. Işık kaynağına bakmaya devam ederken, hasta korneasındaki ışık yansımasını fark eder.

Tipik standartlara göre, bu yansımalar simetrik olmalı ve her iki gözde de gözbebeğinin merkezine yerleştirilmelidir. Şaşılık testi ile, gözlerden birinden yansıyan ışığın gözbebeği merkezinin dışına yerleştirilmesiyle teşhis edilir. Bilindiği gibi “Hirschberg testi” sadece bir ön değerlendirmedir ve kesin bir teşhis sağlamaz. Hasta uzaktaki nesnelere odaklanırken de değerlendirilmelidir (bir resimden veya nesneden yaklaşık 5 cm uzakta).

Kapama Testi

Hasta belirli bir yere bakarken doktor bir gözünü kapatacak ve diğer gözün nasıl hareket ettiğini gözlemleyecektir. Hasar görmemiş göz kapatıldığında, açıkta kalan göz sabit kalır ve kayma türüyle orantılı bir hareketin algılanmasına izin verir (içeri kayan göz ortaya çıkmak için dışa doğru hareket eder). Bu test iki göz arasında dönüşümlü olarak gerçekleştirilebilir ve iki taraflı şaşılığın (bazen alternatif şaşılık olarak da yazılır) belirlenmesine olanak sağlar.

Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir?

Şaşılık tedavisinin hedefleri, hastanın görüşünü korumak, hastanın gözlerini paralel olacak şekilde yeniden hizalamak ve binoküler görüşü yeniden sağlamaktır. Düzeltici lensler, göz egzersizleri, renkli gözlükler, göz dışı kaslara botoks enjeksiyonları veya ameliyat bu hastalığı tedavi etmek için kullanılabilir.

şaşılık

Tedavi planına karar verirken deviasyonun ilk ortaya çıktığı yaş, her iki gözü mü yoksa sadece birini mi etkilediği, başka kırma kusurlarının olup olmadığı gibi hususların incelenmesi önemlidir. Bir çocukta göz kayması veya başka bir göz hastalığı olduğunda, kırma kusurunun mümkün olan en kısa sürede gözlükle onarılması hayati önem taşır.

Akomodatif şaşılık grubuna, gözlükle düzeltilebilen çeşitli şaşılık türleri dahildir. Çocuğun göz kusuru düzeltildiğinde, yani genç gözlük taktığında (çocuk gözlük taktığında gözler orta hatta gelir) kayma ortadan kalkar, ancak kusurlar giderildiğinde gözler tekrar kayar.

Bu tip şaşılığın çaresi gözlük kullanmaktır. Bu kişilere cerrahi işlem uygulanmaz. Şaşılık ameliyatı olan bir grup insanda, bir göz problemi için düzeltici lenslerin kullanılması şaşılık açısını etkilememiştir. Tedavilerinde cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Çocuğun ameliyattan önce gözlüğü varsa, kullanmaya devam etmesi gerekeceğini bilmek çok önemlidir.

Şaşılık ameliyatı genellikle hasta genel anestezi altındayken yapılır. Bu operasyonda da diğer operasyonlarda olduğu gibi kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyon riski vardır. Şaşılık cerrahisi ise yüz yılı aşkın süredir başarıyla uygulanan denenmiş ve gerçek bir tedavi yöntemidir.

Şaşılığın hem teşhisi hem de tedavisi için yetkin bir hekime başvurulmalı ve tedavinin etkili olabilmesi için yedi yaşına kadar tedavisinin tamamlanması gerekmektedir. Herhangi bir şikayet ya da bulgu fark etmeksizin her çocuk ilkokula başlamadan önce en az bir sınava girmelidir. Bu tarama tercihen çocuk üç ila dört yaş arasındayken yapılmalıdır.