Mide Balonu

Mide balonu uygulaması ile hafif kilolu (Sınıf-I Obezite) veya orta kilolu (Sınıf-II Obezite) olan hastalar ameliyatsız kilo verebilirler. Morbid obez hastalarda hastayı asıl işlemden önce kilo vermeye teşvik ederek kesin tedavi riskini en aza indirir, problem olasılığını en aza indirir.

Mide Balonu Uygulaması Nedir?

Obez kişilerde tokluk hissi olur, besin alımları sınırlıdır ve kilo kaybı başlar. İnvaziv olmayan tek zayıflama tedavi yöntemidir. Balon mideye endoskopik olarak sokulur ve 400-450 cc izotonik su/tuzlu su ile şişirilir. Mide balonu mide kapasitesinin yüzde 65-70’ini veya ortalama olarak 600-900 cc’yi doldurur.

Bazı durumlarda, mide balonu ameliyattan korkan veya “ameliyat mümkün olmadığında yüksek risk altında” olan hastaları tedavi etmek için kullanılabilir. Ameliyat olmaması nedeniyle hastaneye yatışa gerek yoktur ve iyileşme süresi nispeten kısadır.

Mide Balonu Yerleştirilmesi Sırasında Ağrı Duyacak Mıyım?

Bu uygulama mide balonu taktıranlar için ağrısızdır ve ameliyatsızdır. Mide balonunun endoskopik implantasyonu “sedasyon anestezisi” altında gerçekleştirilir, böylece hasta ağrı duymaz ve ameliyatı hatırlamaz.

 Mide Balonunun Yan Etkileri

Muhtemel sonuçlar ve komplikasyonlar arasında:

 • Ne tüketilebileceği konusunda kısıtlama (balon kaldığı sürece)
 • Düşük kilo kaybı, gastrointestinal rahatsızlık (ilk 1-5 gün)
 • Bulantı ve kusma (ilk hafta)
 • Sırt veya karın ağrısı (nadir)
 • Asit reflü veya gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)
 • Sindirim güçlükleri (düşük)
mide balonu

Mide Balonu Nedir? Neyden Yapılmıştır?

 • İntragastrik balon silikon kauçuktan yapılmıştır. Ağzınızdan ve yemek borunuzdan midenize boş bir balon itilir.
 • Gerekirse, piyasada bulunan bazı balonların hacmi/kapasitesi maksimum kapasitelerine düşürülebilir veya şişirilebilir.
 • Altı ay veya bir yıl kalabilenler: Mide balonunun midede ne kadar kalabileceğini klinik değerlendirmeler belirler. Kullanımı, cihaza bağlı olarak genellikle altı ila on iki ay ile sınırlıdır.
 • Maksimum kilo kaybı için mide içi balonları altı ay veya daha kısa bir süre için kullanılanlardan daha uzun süre kullanmak daha iyidir.
 • 12 ay boyunca mide balonları: 12 aylık balonların altı ay sonra “kilo vermede en iyi etkinliği sağlaması” bir yana, “hasta [mevcut balon hacmini] 500cc’den izin verilen maksimum kapasiteye yükseltebilir” (ile endoskopik yöntem).
 • Artan benlik saygısı kilo kaybına yardımcı olabilir (750cc).

Orbera Nedir?

Midede 650 cc yer kaplar ve yumuşak silikondan üretilmiş olması inanılmaz uzun ömürlü olmasını sağlar. Bir yıla kadar vücudunuzda kalabilir. Değiştirilemez; maksimum kapasitesine şişirilir ve kendi haline bırakılır. Balonun devrim niteliğindeki tasarımı ve mühendisliği sayesinde hastalar tek başına diyet ve egzersizle verdikleri kilonun üç katı kadar kilo verebilirler.

Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Esnek ve genişleyebilir yutulabilir mide balonu, bir yerleştirme tüpü ve bir doldurma mekanizması içerir. Bu aylarca doğal olarak tüketilir ve atılır. Sizi canlandırmak için cerrahımız yutulan boruyu kullanarak balonu 550 mililitre suyla dolduracaktır. Balon yaklaşık 20 dakika sonra tamamen şişirilir.

Mide balonu patlar ya da yırtılır mı?

Kariyerinizde kendinizi bu durumda bulmanız pek olası değildir. Mide balonları “uyarı sistemleri” görevi görür, mavi boya balondan çıktığında veya emildiğinde idrarınız yeşil olur. Bu, mide balonunuzu çıkarmak için her seferinde bir doktora gitmeniz gerektiğini gösterir. Mide balonunun çıkarılmasıyla bu sorun çözülür.

 Kimler mide balonu yaptırabilir?

Bir diyet ve egzersiz planında defalarca kilo vermeyi deneyen ve başarısız olan herkes için bu uygulama mükemmel bir adaydır.

 • Obezite, BMI’nin 25-30 arasında olması olarak tanımlı kişiler.
 • Obezite 30 ila 35 arasında bir BMI tanımlı kişiler. (Sınıf-I)
 • BKİ’si 60 ve üzerinde olan ve ameliyata hazır olan hastalara BKİ’lerini düşürerek komplikasyon risklerini azaltmak için kilo kaybı takviyesi verilir.