Türkiye Sağlık Sektöründe Dünyanın Neresinde?

Türkiye Sağlık Sektöründe Dünyanın Neresinde?
Tarafından gönderildi: Leadmatik Dijital Ajans Yorumlar: 0

Türkiye Sağlık Sektöründe Dünyanın Neresinde?

Her geçen gün dünya genelinde gelişmekte ve değişmekte olan sağlık turizmi Türkiye’nin de gündeminde yer alıyor. Sağlık turizmi gelirleri açısından baktığımızda Türkiye’nin bu alanda ilk 10. sırada yer aldığını görebiliyoruz. Yapılan araştırmalara göre bütün medikal operasyonlarda Türkiye’nin en cazip ülkesi olduğu sonucuna varılıyor. Ülkemizde ortalama 7.500 dolar ile olarak yapılan kalp kapakçığı ameliyatı ABD ülkesinde 160 bin dolara yapılıyor. Sağlık turizmi fiyat avantajı Türkiye ilk sırada yer almasının yanı sıra sağlık alanında yapılan kaliteli sağlık hizmetleri JCI onaylı 39 akredite hastanesi ile Türkiye sağlık alanında büyük önem kazanıyor.

Türkiye’nin Sağlık Alanında Kazandırdıkları 

Türkiye’nin sağlık alanında yaptığı çalışmalara göz attığımızda ülke içerisinde özel hastanelerin ve devlet hastanelerini sayısını son yıllarda hızla arttığı görülüyor. 2007 yılında Türkiye’de faaliyet gösteren hastane sayısı 1 milyon 276 iken bu rakamın 2013 yılında 1 milyon 418 ‘e ulaştığı görülüyor. Ayrıca Türkiye son yıllarda sağlık turizmi ve sağlık alanında önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Bu konuda elde edilen verilere göre Türkiye sağlık ve turizm ilişkisinin bireylerin sağlığına büyük katkı sağladığı ve tedavi boyutunu ifade eden tıbbı turizmle, medikal turizm, termal turizm, engelli ve yaşlı bakımı da sağlık turizmini kapsadığı ifade ediliyor.

Sağlık insanlar için en vazgeçilmez temel hakkı ve ihtiyacı olduğu için bireylerin sağlığı korunması konusunda gerekli tıbbi koruyucular ve tedavi edici hizmetlerin büyük önem kazandığı, ülkenin refah düzeyinin ilerlemesi ile birlikte bireylerin de hem sağlık hem de yaşam kalitesini artırmaya yönelik yapılan her türlü termal etkinlik ya da spa wellness gibi çalışmalarında sağlık turizminin bir parçası olduğu ifade ediliyor. Gün geçtikçe bu tedavi unsurlarına olan taleplerin de hızlı bir şekilde artığı da kaçınılmaz bir gerçektir.

Türkiye‘de Özel Sağlık Hizmetleri

Türkiye de sağlık alanında yapılan özel sağlık hizmetleri de hızla gelişmeye devam ediyor. Genel olarak Türkiye’de3 özel hastanelerde Avrupa standartlarına göre sağlık hizmeti üretilerek sağlık alanına entegre edildiği ifade ediliyor. Türkiye’nin sağlık alanında sahip olduğu özel sağlık tesislerinin teknolojik alt yapı ve profesyonel insan gücü ve yıların kazandırdığı tecrübe ve deneyim birikiminin sağlık turizmi bakımından da ülkeyi önemli bir cazibe merkezi haline getirtmiştir.

Türkiye Turizm Gelirleri Açısında Kaçıncı Sırada

Türkiye sağlık turizmi gelirleri açısında ilk onda yer aldığı ve sağlık turizminin gelişmesi ve belirginleştirilmesi için yapılan çalışmalar ile üst sıralarda yer alabileceği mümkün görülüyor. Kültür turizmi bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının yaptığı ortak planlar ile Dış Ticaret Müsteşarlığının sağlık turizmi teşvikleri ile sağlık turizmini gelişebilmesi için çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Ayrıca kamu kurumlarının da sağlık turizmi sektörü için bazı kararlar alması da yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan tercihlerini olumlu yönde etkileyeceği ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir