Sağlık Turizminde Devlet Teşvikleri

sağlık turizminde devlet teşvikleri
Tarafından gönderildi: Leadmatik Dijital Ajans Yorumlar: 0

Sağlık Turizminde Devlet Teşvikleri

Ülkemizde yurt dışından tedavi için gelen yabancı ya da yurtdışında bulunan Türk vatandaşlarının sağlık hizmeti alması anlamını taşıyan sağlık turizmi hizmetleri, sadece Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesine alan sağlık kuruluşları ve aracı kurumlar (seyahat acentesi) tarafından verilir. Sağlık Turizmi Yetki belgesi almayan kuruluşlar ya da sağlık turizmi faaliyeti gösteren seyahat acentelerinin faaliyetleri Bakanlık tarafından durdurulmaktadır.

Sağlık Turizmi yetki belgesine sahip sağlık kuruluşları ve seyahat acenteleri ise devlet desteği kapsamında harcama tutarının ` ile p kadarını nakden geri alabiliyorlar. 2022 yılında da her bir devlet desteği için üst limitler belirlenmekte ve yıl başında güncellenmektedir.Bunun dışında sağlık turizmi sektöründe faaliyet gösteren sağlık kuruluşları ve aracı kurumlar (seyahat acenteleri) için verilen sağlık turizmi devlet desteği türleri aşağıda yer almaktadır.

 Sağlık Turizminde Teşvikler

 Devlet Sağlık Turizmi Teşvikleri ile sağlık turizmi sektörünü daha canlı tutmak ve sağlık turizmi faaliyetlerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Dolayısı ile sektör için verdiği teşvikler ya da sağlık turizm desteği şunlardır;

Reklam Tanıtım ve Pazarlama Hizmetleri

Sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren sağlık kuruluşları ya da aracı firmaların yurt dışına yaptığı reklam pazarlama ya da tanıtım faaliyetlerine yönelik yaptıkları harcamalarda 5 yıl boyunca en fazla ` oranında yıllık ise maksimumum 6 milyon TL nakdi destek veriyor. Poliklinik muayene hizmetleri için yıllık maksimum 2,4 milyon TL destek sağlanıyor.

Hasta Yol Desteği

Sağlık turizmi aracı kuruluşlar veya sağlık kuruluşları tarafından tedavi edilmek için yurt dışından Türkiye’ye getirilen hasaların uçak bileti harcamaları ile yaklaşık 5 yıl boyunca hasta başına ` oranından maksimum 12 bin TL destek veriliyor.

Acente Komisyon Desteği

Sağlık turizm devlet desteği arasında yer alan Acente komisyon desteği sadece sağlık kuruluşların 5 yıl boyunca acente komisyon giderlerinin maksimum ` oranını karşılıyor. Bu destek ile birlikte verilen yıllık destek maksimum 1.2 Milyon TL‘yi buluyor.

İstihdam Desteği

Sağlık kuruluşları ya da aracı kuruluşlar tarafından istihdam edilen sağlık personeli, çağrı merkezi, tercüman, pazarlama ve sosyal medya uzmanı, rehberlik, benzeri bakım alanında hizmet veren firmaların bakım elemanı veya sosyal hizmet uzmanının bürüt ücretinin ` ‘ı devlet tarafından karşılanıyor. Aylık verilen destek ise 18 Bin TL’yi buluyor.

Sağlık Turizmi Diğer Devlet Teşvikleri

Sağlık turizmi için verilen diğer devlet teşvikleri ise şu şekildedir.

  • Sağlık Turizmi, Eğitimi Desteği ve yabancı dil desteği
  • Seyahat sağlık sigortası ve komplikasyon desteği
  • Yurtdışı birim kira desteği
  • Yurtdışı etkinlik katılım desteği
  • Yurtiçi etkinlik katılım desteği yurtdışı marka tescil korunma desteği
  • Belgelendirme desteği
  • Yurtiçi tanıtım eğitim desteği
  • Ürün yerleştirme desteği

Sağlık turizmi devlet teşviklerinde destek kalemlerini doğru ve hızlı bir şekilde bütçenize kazandırmak ve teşviklerin öncesinde banka hesaplarına geçmesine kadar tüm süreçleri sağlık turizmi danışmanlık hizmeti veren kurumlar tarafından takip ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir