Türkiye’de Sağlık Turizminin Artı ve Eksi Yönleri

Türkiye’de Sağlık Turizminin Artı ve Eksi Yönleri
Tarafından gönderildi: Leadmatik Dijital Ajans Yorumlar: 0

Türkiye’de Sağlık Turizminin Artı ve Eksi Yönleri

Yaşamı idame ettirmek ve çalışabilip kaliteli bir hayat sürebilmek için öncelik sağlıklı olmaktır. Sağlığın yerinde olmaması insanın hayattan beklentilerini en az seviyeye indirecektir. Sağlıklı olabilmek için de hastalıklardan korunmak önceliklerden olmalıdır. Fakat hastalığın ne zaman ve nereden geleceğini kestirmek mümkün olmayabilir. Beklenmedik anda gelen bu hastalıktan kurtulmak için her şeyi yapmak ister insan. Buna rağmen bölgesinde aradığı tedaviyi bulamayıp başka yerlere seyahat etmek zorunda kalabilir. Zorunluluk dışında kaliteyi arayanlarda bu seyahati gerçekleştirebilir. İşte bu gerçekleştirilen seyahat sağlık turizmi konusuna girmektedir.

Ekonomik durumun ek verdiği sürece hastalıklara çözüm için uzun seyahatler dahi göze alınabilir. Böylesine önemli olması da sağlıklı yaşamın kilidini insanoğluna bir kez daha gösteriyor. Elbette sağlık turizminin de bazı artı ve eksi yönleri bulunmaktadır. Türkiye’de sağlık turizminin artı ve eksi yönleri yapılan uygulama esaslarına göre değişkenlik göstermektedir.

Sağlık Turizminin Artı Yönleri

Sağlık turizmi Türkiye’ye birçok açıdan avantaj sunmaktadır. Ekonomik getiriler ve istihdam olanağı ile sürekli gelişim göstermeye açıktır. Kazanımlarla birlikte sektörde daha iyi seviyelere gelmek de mümkündür. Gelişen düzene ayak uydurmak ve daha iyi hedeflemek başarıya giden yolun göstergesidir. Bu hususta hem ekonomiye hem de ülke tanıtımına çok yönlü artıları vardır. Elbette bu sektörde Türkiye’nin tercih edilmesinde birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenleri hesaba kattığımızda Türkiye’de sağlık turizminin artı yönleri listesi ise şu şekildedir;

 • Türkiye’nin coğrafi açıdan birçok ülkeye göre daha iyi konumda olması. İklim, deniz, şifalı bitkiler gibi coğrafi açıdan avantajlı yönleri.
 • Türkiye’deki doktorların birçok ülkede ki eğitim düzeyine sahip olması ve deneyim konusunda da iyi seviyede olması.
 • Hastanelerin hem alt yapısı hem de donanımlarının sağlık turizmi açısında yüksek kaliteye sahip olması.
 • Personelin yabancı dil bilgisi,
 • Termal kaynaklar yönü ile bakıldığında dünyada ilk 10’a girecek seviyededir.
 • Fiyatların diğer ülkeler ile yapılan kıyaslamalarına göre daha uygun olması.
 • Turizme müsait olan yapıya sahip olması ve iklim koşulları açısından avantaj sağlaması.

Sağlık Turizminin Eksi Yönleri

Birçok açıdan bakıldığında artı yönler ağırlıklı olsa da bazı açıdan eksi yönler söz konusudur. Sağlık turizminin eksi yönleri olarak değerlendirme yaptığımızda ilk akla gelen ekonomik durumdur. Kendi ülkesinde ki sigortasının ülke dışında herhangi karşılığı olmaması hasta olanların hizmete karşılık ödenecek tutarı kendisi karşılaması durumudur. Bu durum sağlık turizmini olumsuz yönde etkilemektedir.

Yapılan operasyon sonrasında seyahat bittikten sonra geri ülkelere dönüşlerde yaşanabilecek yan etkiler ve ameliyat sonrası bakım olumsuz etkileri oluşturabilmektedir. Tedavi uygulamasından sonra gerçekleşen takiplerde yapılan hatalar ilk operasyona bağlanabileceği için uluslararası mahkemeler de sorunlar yaşanabilmektedir.

Sağlık Turizminde Olması Gerekenler

 • Sağlık turizminde dikkat edilen en önemli konu hastanelerin yüksek kaliteye sahip olup olmadığıdır. Bu hususta gerekli adımlar atılarak donanım açısından en iyi kaliteyi yakalamak gerekir.
 • Ülke gelişimini doğrudan etkileyecek olan bu faaliyetlerde her detaya dikkat edilmelidir. Sadece ekonomik açıdan değil ülke prestijini de hesaba katmak gerekmektedir.
 • İmkanların geliştirilmesi ve dünya standartlarının üzerine çıkılması ile sağlık turizminde devrim yaşanabilir. Bu düşünce yapısı ile hareket edilmeli ve yatırımlar bu düşünce yapısına göre şekil almalıdır.
 • İnsan yaşamına verilen önemin ne denli özenli olduğu açıkça gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir