Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri
Tarafından gönderildi: Leadmatik Dijital Ajans Yorumlar: One Comment

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal medya, geniş bir etkileşim ve iletişim ağıdır. Online olarak bireylerin iletişime geçtiği, fotoğraf ya da video gibi içerikler paylaştığı dijital kanallardır. Sosyal ağ siteleri, video veya ses paylaşım platformları, bloglar en önemli sosyal medya türlerindendir. Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ve sosyal medya kaynaklarının her geçen gün hedef kitlesini genişletmesi, sosyal medya pazarlama stratejileri konusuna dikkat çekmiştir.

Sosyal medya pazarlaması, günümüzde ekonomi dünyasının dijital dönüşüme uğrayarak yeni bir vizyon kazanması ile ilişkilidir. Dijital pazarlama olanaklarının sosyal medya üzerinden sunulması, sosyal medya pazarlama stratejilerini beraberinde getirmiştir.

Sosyal medya pazarlama stratejisi yararları

Sosyal medya, çok sayıda ve değişik özellikte kullanıcıya ulaşmanın en kolay yollarından biridir. İşletmeler ya da kişiler, sunduğu hizmetin daha görünür olması için sosyal medya üzerinden bir ağ yaratmaya çalışmaktadır. Hedef kitle ya da diğer anlamıyla potansiyel müşteriyi içine alan bu ağın geniş olması, ürün ya da hizmetin markalaşmasına etkili olduğu gibi, güvenilir algısı da yaratmaktadır.

Dijital dönüşümün getirilerinden biri de şüphesiz bireylerin online olma ve çevrimiçi kalma sürelerinde artıştır. Geniş bir kullanıcıya sahip online platformlar, aynı zamanda geniş bir pazar demektir. Çevrimiçi pazarda hizmetinin sunumunu yapmak isteyen işletmeler, sosyal medya pazarlama stratejileri konusundan uzak kalmamalıdır.

Sosyal medya pazarlaması çok çeşitli biçimlerde yapılabilmektedir. Blog reklamları, video içerik reklamları, e-posta reklamları gibi farklı biçimlerde ürün yad a hizmet sunulabilmektedir. Sosyal medya pazarlama stratejisinin yararları popüler bir arama konusudur.

Sosyal medya pazarlama stratejisi neyi amaçlar, sorusu şu şekilde yanıtlanabilir:

 • Markanın sosyal medya üzerinden bilinilirliği arttırılır,
 • Markanın sosyal medyayı aktif kullanması ve sosyal ağını genişletmesi hedeflenir,
 • Markanın web sitesi gibi önemli online kanallarına trafiğin çekilmesi de sosyal medya pazarlama stratejilerinin önemli hedeflerindendir,
 • Markaya, sosyal medya aracılığı ile isabetli biçimde hedef kitle yaratılarak, potansiyel müşteri kazandırmak

Sosyal pazarlama medya stratejileri

Sosyal medya pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur, sorusu günümüzün popüler bir çalışma alanıdır. Sosyal medya pazarlama stratejisi bazı önemli aşamalara işaret etmektedir:

 • Öncelikle hedefler belirlenmelidir. Sosyal medya pazarlamasından ne gibi çıktılar alınmak isteniyor, sorusu değerlendirilmelidir.
 • Hedef kitle analiz edilmelidir. Ürün ya da hizmet kimlere hitap etmektedir, insanların bu ürün ya da hizmetle ilgili beklentileri nedir, hedef kitle daha çok hangi aralıklarda hangi sosyal medya hesaplarında aktiftir sorularının yanıtları analiz edilmelidir.
 • Ürün ya da hizmetin pazarlanmasında sunum nasıl, ne sıklıkla yapılacağı belirlenmelidir. Ayrıca hangi sosyal ağların kullanılacağı ya da hangi sosyal medya platformları ile hedefe daha kolay ulaşılabileceği konuları ele alınmalıdır.
 • Sosyal medya pazarlama stratejileri geliştirilmelidir. Pazarlama bir planlama işidir. Etkin ve hedef odaklı bir strateji planı oluşturulmalıdır. Strateji planına yön verecek anahtar kelimeler, isabetli biçimde seçilmelidir.
 • Sosyal medya pazarlamasından alınan çıktılar, hedeften alınan dönütlere göre değerlendirilmeli ve gerekli düzenlemeler, geliştirmeler uygulanmalıdır.

Sosyal medya pazarlaması plana programa dayanan bir strateji işidir. Bu stratejik yaklaşım, günümüzde oldukça yenidir ve günden güne gelişmektedir. Günümüz hız çağında dijital dönüşüm kökenli özel çalışma alanlarında hızı yakalamak, bireyler için zordur. Bu nedenle kişi ya da firmalar, sosyal medya pazarlama strateji desteği alarak işlerini daha kolay hale getirebilirler. Sosyal medya pazarlaması strateji uzmanları ile profesyonel biçimde çalışma yapmak işin en başından yapılacak hataları azaltarak; işletmenin hedeflerine ulaşmasında etkili ve isabetli stratejilerle yola çıkmasını sağlayacaktır.

Comment (1)

 • aysel bahçecik cevap

  Günümüzde sosyal medya danışmanlığı çok popüler bir meslek haline gelmiştir. Lokasyondan bağımsız facebook reklamları ile turizm sektöründe daha fazla müşteri çekebilmek önemlidir. 21.yüzyıl dijital çağı kullanabilme sanatıdır. Bu kanala girip dünya kapılarını aralayıp iletişim halinde olmalıyız. Daha fazla insana dokunmak onlara her konuda yardım etmeliyiz. Değer verdiğim konu iletişim ve bilgimizi bu ortamda paylaşmaktır. Sevgilerimle Aysel Bahçecik

  Mayıs 23, 2022 , 10:38 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir