Post prodüksiyon nedir?

post prodüksiyon nedir
Tarafından gönderildi: Leadmatik Dijital Ajans Yorumlar: 0

Post prodüksiyon 

Dijital çağa her kesimden bireyin ayak uydurmaya başladığı ve dijital dönüşümlere uyum sağladığı bir döneme girmiş bulunuyoruz. Dijitalleşme süreci içinde her sektörün teknolojik gelişmelerden etkilendiği bir gerçek. Bu sektörler arasında sanat alanı da tüm türleri ile belki de dijital dönüşümlerden en çok etkilenen grubu oluşturmaktadır. Bu nedenle Post prodüksiyon nedir konusu da popüler bir arama terimi halini almıştır.

Post prodüksiyon nedir?

Eserlerin yapım aşamalarında son safha olarak bilinen post-prodüksiyon; kurgu ve montaj aşaması olarak bilinir. Ancak çoğu zaman kurgu ve montajdan daha geniş uygulamalar da devreye girmektedir. Sürecin sonunda eserler post işleminden geçmekte yani kasete veya istenilen dijital ortama basılmaktadır. Bireylerin yeteneklerini ortaya çıkarmak için film ya da müzik albümü yapma gibi işlere merak sarması, post prodüksiyonla ilgili konularda araştırmaları arttırmıştır. Post prodüksiyon kısaca; bir hedefe yönelik, süreç boyunca üretilmiş parçaların, birleştirilerek anlamlı bir ürün haline getirilmesi ve basılması işlemidir.

Post prodüksiyon montaj ve kurgu işlemlerini kapsamaktadır. Montajı yapılacak parçaların uygun biçimde bir araya getirilmesi, kurgu ise daha çok eserin dili ve ifade edilişi ile ilgilidir. Bu aşamalarda eserin renk dengesi, animasyonlar, geçiş ve efektleri, ses ve müzik tasarımı gibi konular da devreye girmektedir. Projeye ait görsel stok değerlendirilmektedir.

Post prodüksiyon aşaması neden önemlidir?

Post prodüksiyon eserin son halini aldığı süreçtir. Profesyonellik istemekte ve bazen eserin en uzun süren, en çok uğraş isteyen aşaması olmaktadır. Bu aşamada projenin ilk iki aşamasında elde edilen verileri tamamlayacak, dijital kurgular, gerçek görüntülerin yerine geçecek tasarımlar yapılır.

Günümüzde dijital dönüşümle beraber insanların yalnız konfor anlayışı değil, estetik algıları da değişmiştir. Bireyler, görsel sanatlar ürününde kalite aramaktadır. Bu anlamda estetik yargıları da dijitalleşme ile dönüşüme uğramış, bilinçli bir tüketici profili karşımıza çıkmaktadır. Bu türetici profilinin isteklerine yanıt vermek, kalite anlayışını yakalayabilmek; ürünün post prodüksiyon aşamasında ekstra titizlik ve dikkat istemektedir.

Profesyonel post prodüksiyon hizmeti almak

Sanat dünyasında kendini ifade etmek isteyenler, İnternet kullanımının yaygınlaşması ile gelişen dijital dönüşümlerden faydalanmak istemektedir. Dijitalleşmenin işleri kolaylaştırdığı bir dünyada prodüksiyon konuları hakkında araştırma yapanların sayısı da artmaktadır. Post prodüksiyon nasıl yapılır gibi konular söz konusu olduğunda amatör kişilerce göz ardı edilen konu ise; dijitalleşmenin işleri kolaylaştırmakla kalmadığı, teknolojiyi de giderek geliştirdiği ve dijitalleşme odaklı konularda yeni profesyonellik alanları yarattığıdır. Dolayısıyla da işler kolaylaşmış olsa da aynı oranda deneyim ve donanım isteyecek derecede gelişmiştir ve profesyonel yardım, geleneksel işlere göre çok daha fazla gerekli olmaktadır.

  • Eserler üretim aşamasında planlama, planlara uygun biçimde stüdyo işlemlerini gerçekleştirme ve eseri kayıt edilir hale getirme aşamalarını kapsar. Her aşama birbirini destekleri birbiri ile ilişkili mahiyettedir. Bu ilişkili süreçler, danışmanlık hizmetleri kapsamında etkili biçimde yönetilmelidir.
  • Yeteneklerin sunumu günümüzde önem kazanmıştır. Albüm yaparak piyasada tanınmaya ve işini markalaştırmaya çalışanlar, post prodüksiyonla ilgili konulara ilgi göstermektedir. Bu anlamda bir üretim pazarı oluşmuş durumdadır. Bu pazar dijital dönüşümün de etkisi ile gelişmiş, firmaların ve rekabetin arttığı bir zemin yaratmıştır. Hedef kitlesi karmaşık, dijital gelişmelere açık, görsel sanat algısı zengin bir müşteri potansiyeline profesyonel olarak gitmek zorunluluk halini almıştır.
  • Prodüksiyon ve eser yaratma, pazarlama sürecinde maalesef ki saf bir yetenek artık yeterli olmamaktadır. Dijitalleşmenin her alanda etkili olduğu bir sistem içinde görsel olarak zengin, ses ve müzik kalitesi olan ürünler tercih edilmektedir. Bu durum; prodüksiyon hizmetlerinde profesyonel desteği şart kılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir