İstanbul‘da Sağlık Turizmi

İstanbul‘da Sağlık Turizmi
Tarafından gönderildi: Leadmatik Dijital Ajans Yorumlar: 0

İstanbul‘da Sağlık Turizmi

İstanbul’da sağlık turizmi Türkiye sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. İstanbul gerek coğrafi konumu gerek tarihi gerek doğal dokusu gerek alt yapısı ve sağlık personelinin yeterliliği nedeni ile Türkiye’nin en gözde şehirlerinden birisi haline gelmiştir. Son birkaç yılda medikal turizmi ya da sağlık turizmi ile dünya genelinde adından sıkça söz ettiren İstanbul da her yıl düzenli olarak Medikal turizmi fuarı düzenleniyor. Bu fuara dünyanın çok sayıdaki ülkelerinden katılım sağlanıyor. Fuarda İstanbul’da sağlık turizmi alanında yapılan çalışmalar ve yenilikler anlatılıyor.

Ayracı katılımcı ülkeler arasında sağlık turizmi için ikili anlaşmalar da yapılabiliyor. Türkiye’de sağlık turizmi denildiği zaman akla ilk olarak İstanbul şehri geliyor. Sağlık turizmi alanında uluslararası hizmet veren hastane ya da sağlık kuruluşların büyük bir çoğunluğu İstanbul’da bulunduğu için şehri Sağlık turizmi alanında önemli kılıyor. Özellikle son birkaç yılda plastik cerrahi ve estetik alanında yapılan yoğun çalışmalar İstanbul’da gerçekleşmiştir. Bu nedenle sağlık turizmi alanında hizmet almak isteyenler ilk olarak İstanbul’u tercih ediyor.

İstanbul‘da Sağlık Turizm Hedefleri Nelerdir?

Bundan kısa bir süre önce İstanbul’da Sağlık turizmin konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamaya göre İstanbul’un sağlık turizmi alanında dünya genelinde tanına lider bir marka olduğu belirtiliyor. Türkiye’de sağlık turizmi gelişmesi konusunda İstanbul dışında 12 büyük şehirde de yoğun bir çalışmalar devam ediyor. Fakat İstanbul ‘un bu alanda her zaman öncelikli olduğu söyleniyor. Çünkü İstanbul’da sağlık turizmi alanında yapılan tüm çalışma ve uygulamalar ile küresel rekabet edinebilme, kapasite artırma ve marka oluşturma çalışmalarında etkili oluyor.

Dünyanın neredeyse her ülkesinden hasta kabulü eden İstanbul’daki sağlık kuruluşlarında İngilizce başta olmak üzere farklı diler ile sağlık hizmeti veriliyor. Aynı zamanda İstanbul’daki hastanelerin gerek bilişim gerekse de teknoloji alt yapılarını güçlendirmesi ve her branş için kaliteli ve profesyonel sağlık hizmetlerinin verilmesi için ileri teknoloji ve gelişen tıbbın imkanlarından yararlanılıyor. Eğer Türkiye’de sağlık hizmetlerin geliştirme ve önemli bir yere gelmek isteniyorsa sağlık alanında yapılan çalışmalarda önceliğin İstanbul’a verilmesi gerekiyor.

İstanbul’da Sağlık Turizminin Önemi

Türkiye’nin sağlık turizmi alanında tanınması ve markalaşması için İstanbul Sağlık turizmi önemli bir yerdedir. Türkiye’nin farklı şehirlerinde de sağlık turizmi açısından farklı çalışmalar yapılsa da İstanbul’un dünya genelinde tanınması ve çok sayıda turist çekmesi sayesinde sağlık turizmi alanında da bu şehir ön planda yer alıyor. Ayrıca İstanbul’un sağlık turizmi alanında gelişmeler göstermesi Türkiye ekonomisine de büyük katkı sağlamaktadır. Çünkü sağlık turizmi doğa turizmi ya da kültür turizmine göre daha fazla ziyaretçi çekmekte ve daha yüksek gelir getirmektedir.

Aynı zamanda İstanbul turizmi İstanbul’un kültürel zenginlikleri ve tarihi değerleri ile de bütünleşerek ülke ekonomisine sağladığı katkının artırılmasına da yardımcı oluyor. Coğrafi konumu, ulaşım kolaylığı ve İstanbul’da sağlık turizmin gelişmesi açısında oldukça etkili oluyor. İleri teknoloji ile donatılmış tam donanımlı sağlık kuruluşların ve uzman hekimlerin ile ön plana çıkan hastanelerin İstanbul’da konumlanması da İstanbul’u sağlık turizmi alanında avantajlı kılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir